Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Praha plánuje odkup zpustlého nádraží Vyšehrad

Praha plánuje odkup zpustlého nádraží Vyšehrad

Praha plánuje odkup zpustlého nádraží Vyšehrad
28. 2. 2020 / Autor: Romana Landová, ČTK. Nádraží se zřejmě dočká rekonstrukce. Foto: Wikipedie

Pražský magistrát plánuje odkoupit chátrající nádraží Vyšehrad, kde by po rekonstrukci mohla být umístěna Slovanská epopej. Zda je místo vhodným objektem pro umístění Slovanské epopeje, nyní posuzují architekti z Institutu plánovaní a rozvoje Prahy (IPR).

Podle radního pro majetek Jana Chabra (za TOP 09) bude jednání trvat do poloviny roku, přičemž se uvažuje i o vyvlastnění památky. K tomu by mohlo dojít v případě, že se Praha nedohodne na ceně s majitelem nemovitosti. Zahraniční vlastník památkově chráněné budovy za ni požaduje 117 milionů korun, magistrát je ochotný za historické nádraží zaplatit asi 67 milionů korun. „Město může vykupovat pouze za cenu v místě obvyklou. Nemůžeme vykoupit jakoukoliv nemovitost v Praze za jakoukoliv cenu. Musíme se držet znaleckých posudků," doplnil Chabr. Důvodem k vyvlastnění je podle radních to, že se současný majitel o památku nestará.

Udržet památkovou ochranu

Nyní architekti z Institutu městského plánování (IPR) památku posuzují a posléze posoudí, zda je vhodná pro umístění Slovanské epopeje. Rozhodnout by se mělo během jednoho či dvou měsíců. Pro výstavu cyklu dvaceti velkoformátových obrazů Alfonse Muchy by vyšehradské nádraží mohlo být doplněno přístavbami. „Architekti posuzují, zda by to bylo možné provést tak, abychom udrželi památkovou ochranu, kterou ta budova má," řekl Chabra. Pokud objekt vhodný nebude, mohlo by být bývalé nádraží přestaveno na byty či kanceláře.

IPR vyloučil, že by se budova mohla znovu využívat jako železniční zastávka. Mluvčí institutu Marek Vácha tvrdí, že nynější systém železnic tento typ nádražních budov již nepotřebuje. „Nahradit by ji měla spíše zastávka na pražské Výtoni. Ta má nejenom lepší přestupní vazby, ale i bližší docházkovou vzdálenost například na Karlovo náměstí, Vyšehrad, úřady i v okolí, ale také je to blíže do VFN či na univerzitní kampus," doplnil na závěr Vácha.

Psali jsme také:

Pražské úřady budou blíže lidem. IPR spouští program participace městských částí

Praha plánuje Hradební korzo. Podobnou myšlenku měl už Karel IV.

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu