Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Urbanismus Pouštní růže bude on nynějška vyprávět příběh Kataru

Pouštní růže bude on nynějška vyprávět příběh Kataru

Pouštní růže bude on nynějška vyprávět příběh Kataru
8. 4. 2019 / Autor: Iwan Baan Popisek: Národní muzeum Kataru

V Dauhá, hlavním městě emirátu Katar, bylo ve středu večer otevřeno Národní muzeum Kataru. Budovu, jejíž cena pravděpodobně přesáhla deset miliard korun, navrhl slavný francouzský architekt Jean Nouvel, mimo jiné autor komplexu Zlatý Anděl na pražském Smíchově.

Muzeum na svých padesáti dvou tisících metrů čtverečních vystavuje nejrůznější artefakty včetně koster živočichů, návštěvníci se také dozvědí zajímavosti z katarské historie, i z dob, kdy byla země pod vládou Osmanů či Britů. Zajímavým prvkem je také umělá laguna. Úřady nicméně odmítly zveřejnit přesnou částku, za niž bylo muzeum vybudováno.

Místo vypoví příběh Kataru

„Tohle je prestižní místo, které vypráví příběh státu Katar, o jeho historii a kultuře, které jsou významnou součástí Perského zálivu,“ uvedl Mansoor Bin Ebrahim Al Mahmoud, poradce vedení katarských muzeí.

Zdaleka tím nejdiskutovanějším je tvar samotné budovy, který má připomínat pouštní růži. Muzeum navrhl francouzský architekt Jean Nouvel. Podle něj byla stavba velkou výzvou. „Uvnitř najdete spoustu zajímavého prostoru o nečekaných proporcích, má to rytmus a pro návštěvníky budou některé věci jistě velmi překvapivé,“ řekl o svém díle architekt. Doplnil, že muzeum se má stát symbolem země.

Pobočka Louvru

Pro Nouvela se nejednalo o první projekt, který na Arabském poloostrově zrealizoval. Architekt stojí rovněž za pobočkou francouzského Louvru, která se před dvěma lety otevřela v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech.

nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl