Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Poptávka po bytech se nesnížila ani v době koronaviru

Poptávka po bytech se nesnížila ani v době koronaviru

Poptávka po bytech se nesnížila ani v době koronaviru
1. 4. 2020 / Autor: Romana Landová, t.z. Lidé hledají bydlení i v době krize. Foto: Pixabay

Poptávka po bytech je i přes současnou krizi stále vysoká. Přijetí nového stavebního zákona by proto podle šéfa Central Group Dušana Kunovského mělo zůstat jednou z hlavních priorit vlády. „Zrychlení povolování a podpora nové výstavby jsou ve velkém ekonomickém zájmu státu,“ zdůrazňuje.  Nová výstavba přináší státu na daních mnoho desítek miliard korun ročně.

Současná krize dopadá na většinu firem. „Centrála firmy je zavřená, část lidí je nyní na home office a část zůstává doma s úhradou větší části mzdy. Všichni lidé na stavbách však nadále pracují a termíny dokončení nových bytových domů by neměly být jakkoliv ohroženy,“ říká šéf Central Group Dušan Kunovský s tím, že firma momentálně funguje elektronicky a na telefonu. Celou nabídku se všemi informacemi mají na webu a zájemci si nyní dělají rezervace, které se pak do 14 dnů po otevření překlopí do smluv.

Velcí developeři bez zadlužení mají rezervy na to, aby současnou situaci ustáli, i když s velkými ztrátami. V posledních letech ekonomického boomu však začalo v developmentu podnikat mnoho malých firem a pro řadu z nich může být současná situace likvidační. Může tak hrozit, že jejich připravované a rozestavěné projekty nebudou dokončeny. Jejich klienti by tak mohli přijít o již zaplacené peníze. Dá se proto očekávat, že poptávka zájemců o nové byty se bude zaměřovat hlavně na byty již dokončené nebo těsně před dokončením. Více zájemců se bude obracet spíše na velké a zavedené firmy, než na malé a nové.

Milion za byt

Po bytech je přesto velký zájem. Lidé, kteří v této krizové době mají volné finanční prostředky, totiž hledají bezpečnou investici. Poptávce hodně pomáhají i zlevňující se hypotéky. Bytů je na trhu stále velký nedostatek, převážně kvůli špatnému povolovacímu procesu. „I přes problémy způsobené současnou zdravotní krizí by ministerstvo nemělo přestat intenzivně tlačit nový stavební zákon dopředu. Jeho přijetí by určitě mělo zůstat jednou z priorit vlády. Zrychlení povolování a podpora nové výstavby jsou totiž ve velkém ekonomickém zájmu státu,“ zdůrazňuje Kunovský. Nová výstavba přináší státu na daních mnoho desítek miliard korun ročně.

V Praze se loni prodalo kolem 5.600 nových bytů, ze kterých stát na DPH a dalších daních získal kolem 5,6 miliard korun. Tedy zhruba milion za každý byt. „V metropoli by se mělo ročně stavět minimálně 10 000 nových bytů, ze kterých by mohly být daňové příjmy pro stát kolem 10 miliard. Při větší výstavbě ve všech oborech v celé republice stát může díky novému stavebnímu zákonu získat o desítky miliard korun více než nyní,“ tvrdí na závěr Kunovský.

Psali jsme také:

Dostupnost bydlení je stále horší. Central Group uvedl faktory, které za to mohou

Central Group v Praze plánuje novou městskou čtvrť. Autorem projektu je architekt Jakub Cigler

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl