ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Po epidemii koronaviru může stavebnictví sehrát významnou roli při oživení ekonomiky

Po epidemii koronaviru může stavebnictví sehrát významnou roli při oživení ekonomiky

Po epidemii koronaviru může stavebnictví sehrát významnou roli při oživení ekonomiky
18. 3. 2020 / Autor: Romana Landová, ČTK. Stavebnictví bude čelit výpadkům. Foto: Pixabay.com

Stavebnictví může být tahounem při oživení ekonomiky poté, co skončí opatření proti šíření koronaviru. Přesto se bude podle analytiků potýkat s výpadky zakázek, protože lidé budou odkládat velké investice. Zasažena bude i logistika stavebních firem.

Stavebnictví se bude potýkat s výpadky zakázek, protože lidé budou odkládat velké investice, jako je například stavba domů. „Myslím, že v tuto chvíli se nedají seriózně vyčíslovat dopady nejenom na stavebnictví, ale na jakékoliv jiné odvětví. Stavebnictví mělo docela dobrý start do nového roku a solidní zásobu zakázek, které zajišťovaly práci na mnoho měsíců dopředu," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Stavební firmy se podle něj ale budou nyní potýkat s dostupností zaměstnanců a materiálu. Jakékoliv narušení dodavatelského řetězce bude podle něj znamenat problém.

Dufek dále tvrdí, že pokud si veřejný sektor udrží vůli investovat a nebude škrtat, může stavebnictví sehrát významnou roli při obnově ekonomického růstů po ústupu koronaviru. Česko bude potřebovat rozpočtový impuls a stavebnictví by mohlo být jedním z jeho adresátů.

Snáze najdou pracovní sílu

Podle analytika Czech Fund Lukáše Kovandy stavebnictví vykazuje značnou setrvačnost, vyšší než průmysl. „Povolovací a jiná stavební řízení jsou příliš dlouhá, což nutí podnikatele ve stavebnictví plánovat na dlouho dopředu. Poměrně krátký útlum ekonomiky, ba i její krátkodobá recese, by tak stavebnictví měly poškodit méně než průmysl," sdělil.

Podnikatelům ve stavebnictví nebo developerům koronavirus podle něj "usnadní život" v tom smyslu, že snáze najdou vhodnou pracovní sílu, když často půjde o lidi propuštěné v průmyslu. To umožní podnikatelům ve stavebnictví udržet mzdové náklady na uzdě a být konkurenceschopní. „To zase umožní, aby stavebnictví snáze přežilo citelný útlum ekonomiky, ba recesi, které Česko nyní čekají. Stavebnictví může být tahounem ekonomiky, jenž ji vytáhne z recese, nebo recesi alespoň utlumí," sdělil Kovanda.

Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek doplnil, že stavebnictví je odvětvím s největší předpokládanou imunitou poptávky vůči působení koronaviru, alespoň krátkodobě. „Zásobu práce mají stavební firmy solidní a developeři své dlouhodobé záměry nebudou měnit ze dne na den. Stát, doufejme, nezačne šetřit na nepravém místě. Poptávkové dopady tedy pocítí odvětví až s odstupem času, a to nižším přísunem nových zakázek," uvedl Sobíšek.

Pokles začal před virem

Podle analytika BH Securities Štěpána Křečka jsou analytické odhady, které byly publikovány na začátku roku, dnes zastaralé a nemají žádnou vypovídající hodnotu. Stavebnictví se podle něj bude potýkat s výpadky zakázek, protože lidé budou odkládat velké investice jako je stavba domů. Zasažena bude i logistika stavebních firem, pro které bude obtížné dodržet stanovené termíny pro předávání dokončených staveb.

Analytik společnosti Natland Petr Bartoň na závěr tvrdí, že „největším dlouhodobým nebezpečím pro českou ekonomiku bude, pokud budou čelní činitelé hospodářský pokles svádět jen na virus. To by jen oddálilo nutné reformy. Hospodářský pokles totiž začal dlouho před virem.“

Psali jsme také:

Letošní stavebnictví v Česku bude podle analytiků stagnovat či mírně růst

Krize ve stavebnictví: Její konec odborníci předpovídají na rok 2021

Přečtěte si na TVbydlení.cz:

Ceny nových bytů ani navzdory epidemii koronaviru v dlouhodobém horizontu neklesnou

Tipy, jak si vylepšit svůj domov v karanténě

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl