Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Památník Zámeček v Pardubicích bude opět přístupný

Památník Zámeček v Pardubicích bude opět přístupný

Památník Zámeček v Pardubicích bude opět přístupný
9. 5. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: archiv

Národní kulturní památka by se měla otevřít už na podzim. Momentálně tady probíhá rozsáhlá rekonstrukce, která zásadně změní podobu stavby.

Hrubá stavba zahloubená do terénu byla dokončena loni v listopadu, hotové jsou vnitřní rozvody, vstupní rampa, začíná se pracovat na terénních a sadových úpravách okolí. Stavební část bude dokončena v polovině prázdnin, potom se bude vybavovat expozice. V novém objektu musí být stabilní teplota a vlhkost. Optimální podmínky se někdy podaří nastavit během 14 dnů, může to ale trvat i dva měsíce.

Část exponátů zapůjčí Východočeské muzeum, které je bude i instalovat. Expozice bude obsahovat kromě vystavených dokumentů a předmětů také interaktivní část. Například filmy zajišťují herci Východočeského divadla.

Podzemní prostor, který vzniká podle návrhu architektů Jana Žalského a Víta Podráského ve spolupráci s historikem Vojtěchem Kynclem, dá památníku zcela novou podobu. Při rekonstrukci se odkryje původní val, před kterým byly v roce 1942 vykonávány popravy a který se po remodelaci stane součástí památníku. Vstup bude z Průmyslové ulice, kde vznikne parkoviště. Dominantou národní kulturní památky zůstane nynější pomník.

Památník stojí na místě bývalé cvičné střelnice záložního policejního pluku Böhmen, kterou nacisté v létě roku 1942 proměnili na popraviště gestapa. Od 3. června do 9. července 1942 zde bylo popraveno 194 českých vlastenců, jejichž těla byla zpopelněna a popel vysypán do Labe. V roce 1949 vznikl na místě popraviště památník. Současná obnova bude stát zhruba 40 milionů korun, více než 21 milionů korun radnice získá z evropské dotace.

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl