Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Památkově chráněný léčebný ústav na Svitavsku končí první etapu oprav

Památkově chráněný léčebný ústav na Svitavsku končí první etapu oprav

Památkově chráněný léčebný ústav na Svitavsku končí první etapu oprav
7. 11. 2018 / Autor: olujevicko.cz Popisek: Budova prochází opravami

Odborný léčebný ústav v Jevíčku na Svitavsku dokončuje první etapu oprav zahrnující lehárny a plicní pavilon. Řekla to Lenka Smékalová, ředitelka. Objekty jsou památkově chráněné, lehárny mají neobvyklé dřevěné prvky.

Ústav existuje od roku 1916 a ročně se v něm léčí kolem dvou tisíc pacientů s pneumologickými onemocněními nebo pohybovými obtížemi.

Dřevěné konstrukce

Dřevěné lehárny, jejichž opravy stály kolem pěti milionů korun, ústav otevře 20. listopadu. Bývalý dětský pavilon, který se stane plicní rehabilitací, má být hotový do konce roku. „Ve všech patrech pavilonu S jsou velké dřevěné konstrukce, kam chodí pacienti na čerstvý vzduch. Je to krásná historická záležitost," řekla Smékalová.

V lehárnách stavební firma obnovila dřevěné konstrukce včetně dřevěných výplní skeletu budovy, obnovila klempířské konstrukce, střechy z pálené krytiny, nátěry, elektroinstalace a hromosvod.

Dětský pavilon byl postaven po první světové válce, dětské pacienty už ústav nemá. Od konce osmdesátých let je budova kvůli havarijnímu stavu zavřená. Nová plicní rehabilitace by měla mít mít čtyřicet lůžek. „Rekonstrukce je plně hrazena z krajského rozpočtu, který na tuto velkou investici pamatoval částkou téměř třicet devět milionů korun," uvedl hejtman Martin Netolický.

nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl