Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Památkově chráněná Grossmannova vila v Ostravě je na prodej

Památkově chráněná Grossmannova vila v Ostravě je na prodej

Památkově chráněná Grossmannova vila v Ostravě je na prodej
5. 3. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: prazdnedomy.cz

Město Ostrava nabídne soukromým investorům k prodeji památkově chráněnou Grossmannovu vilu. Město sice plánovalo její kompletní opravu, ale objevil se soukromý zájemce o její koupi. Záměr schválili městští zastupitelé. Vila byla rodinným sídlem ostravského architekta Františka Grossmanna. Postavena je ve stylu art deco.

Běžně nepřístupná vila z roku 1923 stojí v ulici Na Zapadlém nedaleko krajského úřadu v Ostravě. Objekt je v majetku města a je dlouhodobě nevyužíván.
Jedná se přitom o velmi významnou a zajímavou nemovitost. V současnosti je na budovu vydáno pravomocné stavební povolení. Podle prvních informací je možné, že soukromý investor má podobné záměry, jako mělo kdysi město. Tedy vytvořit z vily kulturní centrum a zpřístupnit jí veřejnosti, což jsou i podmínky prodeje.

Nový majitel by měl také zahájit rekonstrukci do tří měsíců od koupě a renovaci dokončit do 3,5 roku. Náklady na rekonstrukci město odhaduje na více než 112 milionů korun. 

Vila byla rodinným sídlem ostravského architekta Františka Grossmanna, který postavil či zrekonstruoval řadu významných domů zejména v Moravské Ostravě. Budova je chráněnou kulturní památkou a podle odborníků je umělecká hodnota stavby srovnatelná s unikátní Spitzerovou vilou v Janovicích u Bruntálu.

Vila se skládá ze dvou propojených objektů se třemi arkádami, ve větším z objektů byla samotná vila, vedle pak úřednická budova s garáží, kde měl stavitel své kanceláře a byt pro služebnictvo. Hlavní budova má věžičku s kruhovitou železnou ohrádkou. Okna jsou původní, stejně jako keramické ozdoby a štukované stropy. 

V interiéru se objevuje pozdně secesní charakter. Původní prostorové uspořádání vycházelo z principu centrální dispozice s ústřední schodišťovou halou přes dvě podlaží. 

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl