ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše Nová radnice v Ostravě se zařadila mezi národní kulturní památky

Nová radnice v Ostravě se zařadila mezi národní kulturní památky

Nová radnice v Ostravě se zařadila mezi národní kulturní památky
12. 12. 2023 / Autor: Štěpánka Šulanová

Ostravská dominanta, vystavěná v období první československé republiky, se dostala na seznam kulturního dědictví. V uplynulých dnech totiž vláda na svém zasedání schválila návrh Ministerstva kultury, který prohlašuje ostravskou Novou radnici za národní kulturní památku.

Nová radnice Ostrava se nachází v centru města na Prokešově náměstí. Velkorysý projekt vznikl ve 20. letech na základě architektonické soutěže, kterou vyhrál významný brněnský architekt Vladimír Fischer. Jedná se o největší radniční komplex České republiky. Nyní je sídlem Statutárního města Ostravy, Moravskoslezské vědecké knihovny, pobočky České spořitelny a turistického informačního centra.

Dvoukřídlá budova s vyhlídkovou věží se začala stavět v roce 1923 podle návrhu Vladimíra Fischera. Na projektu spolupracoval s kolegy Františkem Kolářem a Janem Rubým. Radnice byla dokončena v roce 1930. Zajímavý je koncept budovy s velkým nádvořím a hlavním vstupem, který zdobí několik plastik sochaře Václava Macha, který byl žákem slavného Myslbeka. V současné době uprostřed nádvoří stojí moderní kašna od sochaře Františka Štorka.

Budova má velmi zajímavý interiér v duchu dobového funkcionalismu. Do dnešní doby se zde zachovalo mnoho původních prvků. Velmi monumentální je především vstupní vestibul, jehož stěny jsou obloženy zlatým travertinem. V budově stále slouží prvorepublikový výtah zvaný páternoster. Pozoruhodná je taktéž velká zasedací síň zdobená reliéfy sochaře Hrbka s motivy ostravského života a místnost Rady města Ostravy, odkud je možné se dostat na terasu s výhledem na náměstí. V interiéru najdeme také lustry z broušeného českého křišťálu či zdobné skleněné vitráže s erby města a regionu. Na podobě interiéru radnice se podílel žák Jana Kotěry, Karel Kotas. Je známý především jako autor různých bankovních paláců.

Dominantou radnice je věž vysoká 85 metrů, je tak vyšší než Petřínská rozhledna. Má ocelovou konstrukci se zajímavými technickými prvky, je zde schodiště i výtah, kterým se dostanete na vyhlídkový ochoz.

V přízemí budovy ze strany od Komenského sadů je pak slavná venkovní restaurace. Zde se natáčely televizní pořady Divadélko pod věží.

V 90. letech prošla radnice rekonstrukcí, která mimo jiné vrátila reprezentativním interiérům podobu z prvorepublikových let.

Skryté poklady architektury - 91. díl - Nová radnice Ostrava

Spolu s Novou radnicí v Ostravě vláda schválila rozšíření počtu národních kulturních památek o dalších 17 položek. Ve 14 případech se taktéž jedná o radniční komplexy. „Každá z nově prohlášených národních kulturních památek je výjimečná svojí hodnotou, ať již mimořádnou architektonickou, uměleckohistorickou, urbanistickou, či krajinotvornou. Historické radniční budovy našich měst jsou zcela specifickou a jedinečnou součástí kulturního dědictví České republiky. Tyto významné městské stavby představují mimořádně cennou pokladnici historických architektonických stylů a přehlídku kvalitních tradičních uměleckých řemesel. Je dobře, že pokračujeme v zavedené praxi, která nám umožňuje rozšířit či obohatit spektrum našeho kulturního dědictví, ale i naše poznání o minulosti jako takové. Nový soubor národních kulturních památek je dalším významným dílem do mozaiky našeho historického vědění i souvislostí,“ řekl ministr kultury Martin Baxa. 

Mohlo by vás zajímat

Kategorie
7 m 14 s

Ostrava dokončila záchranu památkově chráněných jatek a otevřela v nich galerii současného umění PLATO

Historie ostravských jatek sahá do konce 19. století. Město tehdy zainvestovalo do zařízení, které ve své době bylo nejlepší v Rakousko-Uhersku. Jatka fungovala v různých fázích až do roku 1965, kdy se přestěhovala do Martinova, poté nevyužívaný objekt začal chátrat. Nyní se ale podařilo budovu jatek opět přivést k životu, slouží jako galerie umění.

Mohlo by vás zajímat

Revitalizace a rekonstrukce
2 m 57 s

Prokešovo náměstí v Centru Ostravy nabízí místním i turistům nový veřejný prostor

Roh Prokešova náměstí v centru Ostravy prošel výraznou proměnou. Zmenšila se vydlážděná plocha, přibylo posezení a více rostlin. Nově upravený prostor teď mohou více využívat místní i turisté. Architektonické řešení navazuje na prostor před Novou radnicí.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu