Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Urbanismus Náměstek primátora Petr Hlaváček: Praha by měla mít dvorního developera

Náměstek primátora Petr Hlaváček: Praha by měla mít dvorního developera

Náměstek primátora Petr Hlaváček: Praha by měla mít dvorního developera
18. 12. 2018 / Autor: Jakub Plíhal Popisek: Petr Hlaváček

Hlavní město České republiky by podle vzoru mnohých evropských měst měla mít vlastní společnost starající se o městskou výstavbu. Novinářům to řekl první náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček. Firma by měla na starost například stavbu bytů či školských zařízení. Zatím se jedná o nápad, který by náměstek rád prosadil u koaličních partnerů a v tomto volebním období připravil jeho návrh, případně zkušební provoz. Město také připravuje další analýzu volných pozemků ve svém majetku.

„Všechna města, která jsou úspěšná, staví,“ uvedl náměstek s odkazem na Mnichov, kde podle něj městský developer funguje od dvacátých let minulého století. Pražský magistrát podle něj aktuálně stavět příliš neumí. Tomu odpovídá i fakt, že za posledních zhruba patnáct let město nepostavilo jediný byt, přestože některé projekty jsou připraveny.

Analýza dostupného bydlení

Nové vedení města zadalo zpracování analýzy, jejímž cílem je vytipovat pozemky pro takzvané dostupné bydlení. To se liší od rovněž užívaného termínu sociální bydlení tím, že není nutně určeno pro obyvatele v sociální nouzi, ale může sloužit i například příslušníkům potřebných profesí, jako jsou zdravotníci či učitelé.

Praha už v minulém volebním období nechala zpracovat studii, která pozemky pro výstavbu vytipovala. Podle Hlaváčka však bylo zadáním najít pozemky pro sociální bydlení, takže se zaměřila na místa, kde by výstavba nevytvářela ghetta a nevyvolala takový odpor místních obyvatel. Proto se náměstek domnívá, že nové analýza dokáže vytipovat pozemky, které ta předchozí vynechala. Radní Hana Marvanová dodala, že pozemky by město chtělo nabídnout i bytovým družstvům, která by na nich mohla stavět.

nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl