ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Na vilu Tugendhat se od nynějška nesmí střílet, potvrdilo zasedání v Paříži

Na vilu Tugendhat se od nynějška nesmí střílet, potvrdilo zasedání v Paříži

Na vilu Tugendhat se od nynějška nesmí střílet, potvrdilo zasedání v Paříži
10. 12. 2018 / Autor: Wikimedia commons/ Justraveling.com Popisek: Vila Tugendhat

Výbor pro ochranu kulturních statků za ozbrojeného konfliktu, který zasedá v těchto dnech v Paříži, zapsal slavnou brněnskou Vilu Tugendhat do zvláštního ochranného režimu. V případě vypuknutí válečného konfliktu se na tuto stavbu nesmí útočit. Informovala o tom Simona Cigánková,  mluvčí ministerstva kultury.

„Jedná se o výrazný odborný a diplomatický úspěch České republiky, protože zvýšená ochrana podle Druhého protokolu (k Haagské úmluvě na ochranu kulturních statků za ozbrojeného konfliktu) byla zatím poskytnuta pouze třinácti kulturním statkům v osmi zemích světa - Ázerbájdžánu, Belgii, Kambodži, Kypru, Itálii, Gruzii, Litvě a Mali,“ uvedl Antonín Staněk, ministr kultury

„Je to po zápisu modrotisku na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO, který proběhl minulý týden v Port Louis na Mauritiu, další mezinárodní úspěch i ocenění práce našich odborníků, kteří se zodpovědně a na vysoké profesionální úrovni starají o ochranu kulturního dědictví,“ dodal ministr.

Druhý protokol

Česká republika je smluvním státem zmíněného Druhého protokolu. Je tedy zavázána k jeho realizaci, a to také přijetím takových opatření v době míru, která považuje za vhodná k zabezpečení kulturních statků na svém území proti předvídatelným účinkům případného ozbrojeného konfliktu. Zápis kulturních památek do Seznamu kulturních statků pod zvýšenou ochranou je právě takovým opatřením. Jeho podstatou je fakt, že takto zapsané kulturní statky nejsou vojensky využívány, a tudíž nepředstavují vojenský cíl, a jako takové by neměly být předmětem potenciálního útoku.

Tři podmínky zápisu

Vila Tugendhat, která je rovněž zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO, splňuje všechny tři podmínky zápisu. Jedná se o kulturní dědictví nejvyššího významu pro lidstvo, je chráněna odpovídajícími vnitrostátními právními a administrativními opatřeními, která uznávají její výjimečnou kulturní a historickou hodnotu a zajišťují nejvyšší úroveň ochrany, a není využívána pro vojenské účely nebo k zaštítění vojenských objektů. Strana, která má tento kulturní statek pod kontrolou, rovněž učinila prohlášení, že takto využívána nebude.

Vilu manželů Grety a Fritze Tugendhatových z let 1929 a 1930 projektoval proslulý architekt Ludwig Mies van der Rohe. V letech 2010 až 2012 vila prošla památkovou obnovou a vrátila se do podoby z 30. let minulého století. V interiéru jsou přesné repliky původního mobiliáře. Prosklená stěna vily poskytuje výhled do zahrady a na město.

nyv

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu