ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Veřejný sektor Dopravní infrastruktura Na pražském letišti vznikne nová ranvej

Na pražském letišti vznikne nová ranvej

Na pražském letišti vznikne nová ranvej
23. 11. 2018 / Autor: Lukáš Bíba Popisek: Letiště Václava Havla

Letiště Václava Havla v Praze bude mít novou ranvej. Zamýšlená stavba je součástí dlouhodobých plánů letiště. S výstavbou by se mělo začít v roce 2022. Projekt má mnoho kritiků, kteří se obávají vlivu nové dráhy na životní prostředí.

Stavba nové paralelní dráhy pražského letiště by měla začít v roce 2022 a trvat by měla zhruba čtyři roky. O termínech se však definitivně rozhodne až v příštím roce podle analýzy budoucího vývoje v letecké dopravě. Provozní kapacity letiště by se díky nové dráze měly zvýšit o tři až čtyři miliony cestujících na dvacet jedna milionů odbavených pasažérů za rok. Sdělil to Roman Pacvoň, mluvčí letiště. Letiště zároveň uvítalo rozhodnutí soudu, který zamítl stížnosti kritiků výstavby. Její odhadovaná cena je devět miliard korun.

Kritika pražských městských částí

Proti výstavbě dráhy dlouhodobě protestují některé pražské městské části a organizace, které se obávají nepříznivých dopadů zamýšlené stavby na životní prostředí. Jejich kasační stížnost proti rozsudku Městského soudu v Praze však ve středu zamítl Nejvyšší správní soud (NSS). Žalobci se neúspěšně domáhali zrušení aktualizace Zásad územního rozvoje hl. m. Prahy, kterou se vymezila zamýšlená třetí vzletová a přistávací dráha na Letišti Václava Havla.

„Jelikož zatím není k dispozici písemné vyhotovení rozsudku, včetně odůvodnění, nemůžeme se k němu blíže vyjádřit. Obecně však můžeme uvést, že vítáme každé rozhodnutí, které umožňuje rozvoj infrastruktury letiště v souladu s politikou územního rozvoje státu," řekl Roman Pacvoň.

Zvýšení provozní kapacity

Výstavba paralelní dráhy je součástí dlouhodobých rozvojových plánů letiště, které chce vzhledem k zvyšujícím se počtům cestujících navýšit své provozní kapacity. Letiště počítá, že za letošní rok by mělo odbavit skoro sedmnáct milionů pasažérů, což odpovídá i současným maximálním kapacitám.

Podle letiště bude více než tři kilometry dlouhá paralelní dráha primárně sloužit pro přistávání letadel. Kapacity pohybů letadel na letišti, tedy vzletů i přistání, by se díky ní měly zvýšit až na sedmdesát dva pohybů za hodinu.

„Pokud jde o letecké pohyby, a to zejména v provozních špičkách, již nyní se stává, že některým leteckým společnostem nemůžeme nabídnout pro ně ideální požadované časy přistání a vzletů," podotkl Pacvoň.

Zastavení nočního provozu

Letiště v souvislosti s výstavbou ranveje počítá také s tím, že díky ní by mohl být zcela zastaven noční provoz od půlnoci do 5:29 hodin. Snížit by se měl provoz i po 22:00 a od 5:30 do 5:59.

Aktuálně letiště dokončuje dokumentaci pro územní řízení. Již dříve se letišti podařilo získat prodloužení stanoviska EIA o dopadech na životní prostředí na dalších pět let.

Vedle paralelní dráhy připravuje vedení Letiště Václava Havla v Praze i další velké projekty, které by měly vyjít až na dvacet sedm miliard korun. K největším uvažovaným projektům patří rozšíření Terminálu 2, na kterém by měla vzniknout mimo jiné nová letadlová stání s nástupními mosty. Terminál dosud funguje pro lety do schengenských zemí, zatímco Terminál 1 je určen pro ostatní lety. Po rozšíření by měly být oba terminály rozděleny podle dopravců.

čtk, nyv

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu