Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Na nádraží v pražských Bubnech vyroste památník šoa

Na nádraží v pražských Bubnech vyroste památník šoa

Na nádraží v pražských Bubnech vyroste památník šoa
23. 8. 2018 / Autor: Wikimedia commons/ PatrikPaprika Popisek: Hlavní budova nádraží Praha-Bubny

Nádraží Praha-Bubny by se koncem roku mělo začít měnit na památník šoa neboli holokaustu. Spolek Památník Šoa, který projekt inicioval, tam plánuje vytvořit místo pro setkávání a vzdělávání. S pracemi by se mělo začít ještě letos.

V nevyužívaném nádraží Praha-Bubny začne v září vznikat památník připomínající osud židovského obyvatelstva, které zde v době protektorátu čekalo na transport do koncentračního tábora. Začátkem září u příležitosti zahájení stavby proběhne koncertní provedení filmu Obchod na korze v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. V tiskové zprávě o tom informoval spolek Památník Šoa Praha, který projekt inicioval. Termín „šoa“ pochází z hebrejštiny a lze jej přeložit jako zničení nebo záhubu.

Stálá expozice

Obecně prospěšná společnost Památník Šoa Praha se o vybudování památníku snaží od roku 2013. Projekt přestavby má výjimku ze stavební uzávěry, která platí pro celé území brownfieldu Bubny-Zátory. Nádražní objekt se má podle představ spolku stát platformou se stálou expozicí, výukovými programy, sezonními výstavami a prostorem pro setkávání.

„Letošní rok je zlomový hlavně proto, že do procesu revitalizace železniční stanice vstupuje Magistrát hlavního města Prahy s již schválenou investiční podporou. Konečně se tedy povede zahájit reálnou přestavbu nádraží budovy na památník. Naplánována je na dva roky od započetí stavby, do níž se má nyní pustit hlavní město Praha,“ řekl ředitel společnosti Pavel Štingl.

Začít by se mělo ještě letos

Podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana by měl být ještě tento rok položen základní kámen a zahájeny první práce. „Bude však nutné dokončit další dokumenty potřebné ke stavbě,“ sdělil mluvčí.

nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl