Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Architekt Karel Prager by oslavil devadesát pět let

Architekt Karel Prager by oslavil devadesát pět let

Architekt Karel Prager by oslavil devadesát pět let
24. 8. 2018 / Autor: ngprague.cz Popisek: Architekt Karel Prager
#architekti
další

Pětadevadesáté narozeniny by 24. srpna oslavil jeden z nejvýraznějších českých architektů druhé poloviny 20. století Karel Prager. Kroměřížský rodák, v roce 1949 absolvoval fakultu architektury na ČVUT v Praze, kde také stojí jeho nejznámější stavby.

K nejoceňovanějším stavbám patří budova Výzkumného ústavu makromolekulární chemie ČSAV v Břevnově, která byla v roce 2000 prohlášena za kulturní památku. Další jeho pražské realizace už tak jednoznačně přijímány nejsou. Někdo je nenávidí a někdo je jimi okouzlen, ať jde například o budovu někdejšího Federálního shromáždění, Novou scénu Národního divadla či Komerční banku na Smíchově ve tvaru komolého jehlanu.

Prager se rovněž podílel na rekonstrukci Rudolfina a mnoha dalších staveb. Mezi jeho poslední práce patří obytný soubor U Kříže v Jinonicích, který byl v roce 1999 oceněn titulem stavba roku. Architekt zemřel v nedožitých sedmdesáti osmi letech 31. května 2001. Nedlouho před svou smrtí obdržel ocenění Obce architektů za celoživotní dílo.

nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl