Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Mimořádná kvalita detailů, uvádí ČVUT po průzkumu budovy Nové scény a Restaurační budovy Národního divadla

Mimořádná kvalita detailů, uvádí ČVUT po průzkumu budovy Nové scény a Restaurační budovy Národního divadla

Mimořádná kvalita detailů, uvádí ČVUT po průzkumu budovy Nové scény a Restaurační budovy Národního divadla
1. 12. 2020 / Autor: Zuzana Duzbabová, Foto: ČVÚT

Odborníci z ČVUT podrobili Novou scénu a Restaurační budovu Národního divadla sedmiměsíčnímu stavebně-historickému zkoumání. Po hotelovém komplexu Thermal v Karlových Varech, televizní a hotelové věži  věži na Ještědu se jedná o třetí podrobný průzkum v režii Ústavu teorie a dějin architektury, vedený profesorem Petrem Vorlíkem a Miroslavem Pavlem.

Hlubší porozumění stavbě a podpora zodpovědné revitalizace. To bylo hlavním cílem zkoumání budov Nové scény a Restaurační budovy Národního divadla. Autoři se snaží podrobně a nepředpojatě popsat architektonickou produkci mezi lety 1948 až 1989. Podle odborníků kritická analýza poválečné architektury nese specifické kategorie, které ještě neumí metodika stavebně-historických průzkumů zohlednit. Především pak hodnoty živého autorství, unikátní technologické inovace a další kreativní počiny tvůrců.

„Překvapila nás autenticita budovy Nové scény, a to nejen veřejné části, ale především zázemí divadla v druhém nadzemním podlaží, jenž kontrastovalo se stavem interiérů Restaurační budovy, na nichž se podepsal bezohledný přístup minulého vlastníka. Oslnil nás sofistikovaný autorský koncept týmů Karla Pragera a Pavla Kupky, které pojaly všechny budovy areálu dostavby Národního divadla jako kontinuální vzájemně propojené prostory s přímou návazností na exteriéry i samotné město,“ říká Miroslav Pavel z Fakulty architektury ČVUT.

V první části průzkumu se badatelé věnují popisu samotné stavby, její historii nebo autorství. Při práci vycházeli zejména z archivních materiálů nebo rozhovorů s pamětníky. Druhá fáze už se zaměřuje na vybrané interiéry a detailní zmapování jejich současného stavu. Oproti obdobným průzkumům zde také pracují s restaurátorskými posudky u vybraných prvků a materiálů.  

„Silně nás zasáhla i naprosto mimořádná kvalita detailů, řemeslné opracování a drobné architektonické prvky interiéru," doplnil také profesor Petr Vorlík.

Doporučujeme:

Zajímá vás historie objektů, které denně potkáváte? Sledujte pořad Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše.

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl