Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Litomyšl opraví rodný byt Bedřicha Smetany

Litomyšl opraví rodný byt Bedřicha Smetany

Litomyšl opraví rodný byt Bedřicha Smetany
8. 3. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: rml.cz

Rodný byt Bedřicha Smetany v Litomyšli čeká do několika let rekonstrukce. Podle plánů by měla být dokončená v roce 2024. Bude to na 200. výročí od skladatelova narození.

Dvousté výročí je impulsem pro to, aby se byt přizpůsobil současným podmínkám. Podle odborníků se totiž nachází v havarijním stavu. Poslední stavební zásah tady proběhl v polovině 90. let. Město už v minulosti opravilo renesanční zámecký pivovar, kde se byt nachází. Město počítá s tím, že bude muset nechat udělat nové rozvody elektřiny, nové podlahy a vyřešit vlhkost bytu.

Část bytu by měla být po rekonstrukci nadále co nejvěrnější podobiznou bydlení rodiny Smetanových.Rodný byt Bedřicha Smetany je pobočkou Regionálního muzea v Litomyšli. Nachází se v přízemních prostorách zámeckého pivovaru, kde se roku 1824 budoucí skladatel narodil. O 100 let později byla Smetanova rodná světnice otevřena veřejnosti. Jeho rodina byla poměrně zámožná. Otec František se vyučil sládkem a pronajímal si a provozoval pivovary, včetně litomyšlského.

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl