Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Letošní ročník konference Architektura dětem 2019 nabádá k participaci mezi dětmi a mládeží

Letošní ročník konference Architektura dětem 2019 nabádá k participaci mezi dětmi a mládeží

Letošní ročník konference Architektura dětem 2019 nabádá k participaci mezi dětmi a mládeží
19. 6. 2019 / Autor: Wikimedia commons/ zzz-cz Popisek: Dětské hřiště Průhonicích

Letos proběhne třetí ročník konference Architektura dětem 2019. Letošním ústředním tématem je Participace, neboli sdílení, podílení se na něčem, dětí a mládeže. Akce se uskuteční 24.- 25. října a to v pražském CAMP a na Fakultě architektury ČVUT v Praze.

Způsob, jakým děti využívají veřejný prostor se změnil. V minulosti bylo běžné, že děti běhaly celé odpoledne venku, dnes je jejich volný čas mnohem organizovanější. Především ve městech dochází k tomu, že rodiče své ratolesti rozváží do různých kroužků nebo je nechávají sedět u počítače. Přestože ne zcela, tak křik dětí ve veřejných venkovních prostorách výrazně utichl.  Jak se za takových podmínek vyvíjí vztah dítěte prostředí? Aktuálním trendem některých měst je nebrat děti a dětskou hru na lehkou váhu.

Poslechněte si názory a myšlenky odborníků, významných českých a zahraničních řečníků, a seznamte se s příklady z praxe. Zapojte se do diskuze o tom, jak nechat děti spolurozhodovat o světě, ve kterém žijí.

Ať už se jedná o náměstí, park, ulici, předprostor školy, školní zahradu či hřiště, děti by měly být součástí procesu navrhování těchto míst. Kdo jiný má větší kvalifikaci ke hře a ví nejlépe, jak trávit svůj volný čas.

Témata letošní konference jsou:

Jak efektivně zapojit děti a mládež do procesu participace?

Které metody participace se nejvíce osvědčují?

Jak využít potenciál dětí v procesu navrhování prostředí?

Jaké jsou přínosy participace jako nástroje ve vzdělávání?

Hosté konference budou představitelé samospráv měst a obcí, úředníci, kteří mají dané téma ve své gesci, architekti, designéři, umělci a projektanti. Dále se konference zúčastní městští architekti, zástupci ministerstev (MMR, MŠMT, MŽP), pedagogové a ředitelé škol.

Konference vychází z myšlenky, že „děti by měly být rovnocennými partnery v tom, jak vytvářet prostředí tak, aby jim co nejlépe sloužilo. Prostředí, které vyhovuje dětem, vyhovuje i ostatním uživatelům. Prostory navržené na míru pro dané místo a s ohledem na potřeby svých obyvatel tak plně rozvinou svůj potenciál,“ jak ostatně stojí na stránkách události.

Vice o konferenci najdete na www.architekturadetem.cz

nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl