Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Letošní cena Miese van der Rohe: Ve hře je psychiatrická léčebna i náměstí v Albánii

Letošní cena Miese van der Rohe: Ve hře je psychiatrická léčebna i náměstí v Albánii

Letošní cena Miese van der Rohe: Ve hře je psychiatrická léčebna i náměstí v Albánii
14. 2. 2019 / Autor: zdroj tyden.cz Popisek: Plasencia Auditorium and Congress Centre

Bude se vyhlašovat cena Miese van der Rohe. Letošní prestižní ocenění má šanci získat psychiatrická klinika v belgickém Melle, terasovitá galerie v Berlíně, sídlištní dům v Bordeaux, Skanderbegovo náměstí v Tiraně či kongresové centrum ve tvaru obřího kamene ve španělské Plasencii. Pět finalistů dnes oznámily Evropská komise a nadace Miese van der Rohe, které tuto cenu EU za současnou architekturu udělují. Vítěz bude oznámen koncem dubna, předání ceny se uskuteční v Barceloně 7. května.

Do finále se tak nedostal projekt slovenského ateliéru GutGut, který minulý měsíc postoupil do užšího výběru čtyřicet staveb. Ty vybrala porota z téměř čtyř stovek projektů s tím, že nejlépe vypovídají o současných trendech v architektuře (zaměření na recyklaci, výstavbu bytů a kulturu). Mezi čtyřicítku se nedostal žádný ze dvanácti českých projektů, postoupil tam ale projekt rekonstrukce bývalé továrny v Bratislavě.

Odkud se vzal název

Cenu Miese van der Rohe uděluje každé dva roky Evropská unie a nadace nesoucí jméno průkopníka moderní architektury, který je mimo jiné autorem brněnské vily Tugendhat. K ceně Miese van der Rohe patří i odměna šedesát tisíc eur (asi 1,5 milionu Kč), udělována je i zvláštní cena pro začínající architekty, spojená s odměnou dvacet tisíc eur (asi pět set dvacet tisíc Kč).

Cena byla poprvé vyhlášena v roce 1988. Česká republika se soutěže účastní od roku 1997, žádný český projekt ale cenu dosud nezískal.

red

Psali jsme také:

O Cenu za nejlepší evropské stavby se budou bít i české budovy

Vila Tugendhat v Brně od Ludwiga Mies van der Rohe

Na vilu Tugendhat se od nynějška nesmí střílet, potvrdilo zasedání v Paříži

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl