CZ
  • EN
Více kanálů
Odebírat novinky
Úvod Zelená architektura Zelené budovy Kam nechodí slunce, chodí lékař – nepodceňujte kvalitní osvětlení v kancelářích

Kam nechodí slunce, chodí lékař – nepodceňujte kvalitní osvětlení v kancelářích

Kam nechodí slunce, chodí lékař – nepodceňujte kvalitní osvětlení v kancelářích
18. 5. 2018 / Autor: Skanska Popisek: Budova Five
Kam nechodí slunce, chodí lékař – nepodceňujte kvalitní osvětlení v kancelářích

Světlo je pro život a správné fungování lidského organismu zcela zásadní. Jeho množství a charakter ovlivňují nejenom kvalitu a délku spánku, imunitu či náladu, ale i naše pracovní výkony, schopnost soustředit se nebo to, jak moc jsme kreativní. Abychom tedy byli zdraví, odpočatí a v zaměstnání produktivní, měli bychom podle odborníků České rady pro šetrné budovy dbát na to, aby do kanceláří, kde trávíme podstatnou část svého dne, proudil dostatek denního světla. Důležitý je i správný výběr umělého osvětlení, které celkové světelné klima místnosti dotvoří.

Světlo jako klíč ke zdraví a produktivitě

Podle výsledků průzkumu Světové rady pro šetrné budovy dochází kvůli nedostatku denního světla na pracovišti ke zhoršení kvality spánku a zkrácení jeho trvání až o čtyřicet šest minut. Barevné spektrum přirozeného světla se totiž v průběhu dne mění, čímž ovlivňuje náš biorytmus a napovídá nám, kdy být aktivní a kdy je načase zvolnit. Nekvalitní světelné podmínky mohou zapříčinit i celkovou únavu, bolest očí a hlavy či jiné zdravotní obtíže. Naopak správně řešené osvětlení zvyšuje výkonnost, vede k nižší chybovosti a výrazně přispívá k bezpečnosti na pracovišti, čímž i snižuje podíl pracovních neschopností.

Jak zajistit správné světelné podmínky

Protože není vždy možné dostatečný přísun světla do místnosti zajistit nebo jeho intenzitu naopak potřebujeme snížit, je nutné vybrat i správné umělé osvětlení a instalovat vhodné stínící prvky. „Svítidla v pracovním prostoru by měla být jasná, ale zároveň by neměla oslňovat. To je důležité především při práci na počítači, kdy jsme navíc vystaveni záři z obrazovek,“ říká Milan Ceeh z divize Building Technologies firmy Siemens. K vytvoření adekvátních podmínek nám pomůže i systém osvětlení rozdělující prostor na zóny či biodynamické osvětlení, které v závislosti na denní době přechází od studené bílé až po teplou bílou. „Právě svítidla s LED technologiemi jsou nejlepší variantou, protože splňují požadavky na energetickou úspornost. Ve srovnání s běžnými žárovkami a zářivkami je jejich účinnost mnohem vyšší a lze díky nim dosáhnout až osmdesátiprocentní úspory elektrické energie,“ uzavírá Vladan Jesenský z firmy Zumtobel Group.

Česká rada pro šetrné budovy

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2018 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl