Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Jilemnice plánuje stavbu smuteční síně, dosud zde žádná není

Jilemnice plánuje stavbu smuteční síně, dosud zde žádná není

Jilemnice plánuje stavbu smuteční síně, dosud zde žádná není
18. 11. 2020 / Autor: Zuzana Duzbabová s využitím ČTK, Vizualizace: Architektonický ateliér Aleš

Šestitisícové město v Podkrkonoší dosud nemá žádnou smuteční síň, už za dva roky by ale mohla být situace jiná. Město má hotovou studii, která počítá s vybudování dvoupodlažního objektu za zhruba 40 miliónů korun. Radnice doufá, že do konce příštího roku získá stavební povolení. Smuteční síň by měla vzniknout na pozemku, který je součástí hřbitova.

Kdyby vše šlo, jak má, může město začít se stavbou nejdříve v roce 2022. Stále je tu ale mnoho neznámých a velkou roli sehraje i to, jak budou vypadat příjmy města.

„Teď nikdo nedokáže ani říci, jak to bude s příjmy v příštím roce, natož v přespříštím," řekl novinářům starosta Vladimír Richter. Zatím také neví, zda bude možné na stavbu čerpat nějakou dotaci. „Jestli vůbec nějaké pro tento účel budou. Jedna z variant je, že to celé zaplatíme z rozpočtu města," dodal.

Podle studie by zde měla vzniknout dvoupodlažní budova nepravidelného obdélníku. Nosná konstrukce by se měla skládat hlavně ze dřeva a kovu. Budova bude ze dvou částí, jednou je smuteční síň s výškou dvou podlaží a z nízké části, kde budou provozní místnosti s otevřeným prostorem pod markýzou a vstupem pro rodinné příslušníky a obřadníka.

„Hlavní roli v interiéru má denní světlo. Na západní (vstupní) straně prosklená stěna v úrovni parteru opticky propojující síň a parkově upravenou plochu kolem dvojice lip. Na východní straně bazilikální okna, chráněná vnějšími svislými slunolamy, zdroj příjemného rozptýleného denního světla,“ píše se ve studii.

Budova je navržena tak, aby měla malou tepelnou akumulaci, potřebnou tepelnou pohodu v létě zajistí zelená střecha. Zhotovitelem má být Architektonický ateliér Aleš.

Jilemnice smuteční síň žádnou nemá a obyvatelé se musí jezdit rozloučit se svými blízkými do Horní Blatné, která je vzdálena asi pět kilometrů.

Doporučujeme:

Konec bohoslužbám v sále obecního úřadu, u Nesvačilky vzniká unikátní kaple

Sledujte také zajímavé rozhovory v sekci - Osobnosti současné architektury 

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl