ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Veřejný sektor Veřejné stavby IPR se chystá vylepšit své sídlo i jeho okolí

IPR se chystá vylepšit své sídlo i jeho okolí

IPR se chystá vylepšit své sídlo i jeho okolí
3. 1. 2019 / Autor: Open House Popisek: Sídlo IPR Praha

Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) zrekonstruuje své sídlo v areálu Emauz. Důvodem je špatný stav budov, které mají mimo jiné problémy se statikou a zatéká do jejich konstrukce. ČTK to sdělil Marek Vácha, mluvčí IPR. Cena za opravu je odhadována v řádu stovek milionů korun. Kdy oprava začne, zatím nebylo určeno. Kromě rekonstrukce budov se má proměnit i jejich okolí.

Budovy magistrát svěřil IPR od letošního 1. ledna. Jejich autorem je architekt Karel Prager. IPR má na starosti územní plánování ve městě.

Žalostný stav kostek

„Dnes jsou „kostky“ v žalostném stavu. Byl použit závěsný konstrukční systém, který nevyhovuje dnešním normám. Vzhledem k tomu, že do konstrukcí zatéká, může být situace ještě horší, než se jeví," uvedl Vácha.

IPR nejprve nechá posoudit stav budov a dalších prvků v celém areálu. „Od nich se bude odvíjet cena a složitost, a tedy časová náročnost celé rekonstrukce. Prioritou pro IPR bude vyřešení problematické statiky a citlivá rekonstrukce zachovávající architektonické kvality budov “, řekl Vácha.

Není třeba investovat miliardu

Magistrát, který původně rekonstrukci začal připravovat, plánoval do budov investovat až jednu miliardu. IPR, který má nyní budovy svěřeny, podle Váchy prověří, zda je třeba vynaložit tak vysokou částku. „Budeme prověřovat potřebu a účelnost takto velkoryse pojaté rekonstrukce. Předpokládám, že se vrátíme ke střídmější variantě. V roce 2008 byla zpracována projektová dokumentace s rozpočtem asi tři sta milionů," uvedl.

Institut podal žádost o podporu z evropských fondů, z nichž by mohl získat až dvě stě milionů. Letos by měl podle předběžných plánů IPR vybrat zhotovitele stavby a se samotnou opravou předběžně počítá v roce 2020.

Proměna vnějšího areálu

IPR chystá proměnu i venkovního areálu, který se stane pobytovým a meditačním veřejným prostorem propojeným se zahradami sousedního benediktinského opatství. Cílem má být především odstranit bariéry, kvůli kterým nyní lidé areál nenavštěvují. Zmizí proto například plot, který klášter a sídlo IPR odděluje od Vyšehradské ulice.

Autorem budov je architekt Karel Prager, který je autorem například budovy bývalého Federálního shromáždění. Budovy byly postaveny na konci 60. let ve stylu takzvaného brutalismu.

čtk, nyv

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu