Shrnutí článku v bodech:
• Do soutěže Grand Prix Architektů 2025 bylo přihlášeno 155 projektů
• Nejvíce projektů soutěží v kategorii Novostavba
• Předsedou poroty je světoznámý architekt Daniel Libeskind
• Finalisté budou představeni v září, slavnostní vyhlášení proběhne 20. října v Praze
• Udělovat se budou tradiční kostky a to včetně ocenění za šetrnou stavbu
Kategorie, porota a klíčová data
Z přihlášených projektů je nejvíce zastoupena kategorie Novostavba (61), následuje Rekonstrukce (30), Interiér (24) a Rodinný dům (15). Do soutěže se zapojily také realizace z oblasti krajinářské architektury a zahradní tvory (7), urbanismu (1) a architektonického designu (17).
O vítězích rozhodne mezinárodní porota v následujícím složení:
-
Daniel Libeskind (Polsko, USA) – předseda poroty
-
Ana Luengo (Španělsko)
-
Špela Videčnik (Slovinsko)
-
Andrea Bacová (Slovensko)
-
Anna Svobodová (Česká republika)
Porota již obdržela projekty k online hodnocení v rámci prvního kola, které proběhne od 23. července do konce srpna. V polovině září bude zveřejněn shortlist 50 finalistů, kteří své projekty osobně představí 20. října v Malé dvoraně Veletržního paláce. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne tentýž den v Nové Spirále na Pražském výstavišti, v rámci Grand Prix Architektů Festivalu founded by Grohe.
Ocenění a šetrné stavby
Porota udělí hlavní cenu Grand Prix Architektů (velká modrá kostka), cenu za celoživotní dílo (velká červená kostka) a další ocenění v jednotlivých kategoriích, symbolizované barevnými kostkami (například žlutá za interiér, zelená za krajinářskou architekturu, stříbrná za šetrnou stavbu atd.).
Letos se opět zvláštní pozornost věnuje právě šetrným stavbám. Všechny přihlášené projekty byly zaslány odbornému partnerovi soutěže – České radě pro šetrné budovy (CZGBC), která porotě připraví doporučený výběr včetně odborného komentáře. Finální rozhodnutí však zůstává na porotě.
Mezinárodní přesah i odkaz Aleny Šrámkové
„Naší povinností jako organizátora této prestižní soutěžní přehlídky je vybrat skvělou mezinárodní nezávislou porotu. V té letošní máme netradičně převahu žen, kterou vyvažuje velmi známá osobnost, architekt Daniel Libeskind,“ uvedl předseda Obce architektů Ing. arch. Oleg Haman.
Soutěž GPA založila v roce 1993 Prof. Ing. Akad. Arch. Alena Šrámková, označovaná za první dámu české architektury. Její odkaz i dnes výrazně ovlivňuje úroveň a poslání celé soutěže.
Grand Prix Architektů zůstává nejen soutěží špičkových architektonických realizací, ale i důležitým nástrojem pro zviditelnění kvalitní tvorby v kontextu domácí i mezinárodní scény. Díky důrazu na nezávislé hodnocení, mezioborový přesah a otevřenost různým typům projektů si soutěž i po více než třech dekádách udržuje vysokou prestiž.
Letošní ročník, v jehož čele stojí výrazná osobnost světové architektury Daniel Libeskind, slibuje nejen pestrou paletu nominovaných, ale i inspirativní debatu o podobě současné architektury. Vše směřuje k finálovému dni 20. října, kdy se dozvíme, které projekty zanechaly největší stopu a to nejen v prostoru, ale i v myslích porotců a veřejnosti.
Mohlo by vás zajímat
Architektura a urbanismus
Druhá fáze stavby koncertního sálu v Ostravě odstartovala
Výstavba nového koncertního sálu v Ostravě pokročila do druhé etapy. Po dokončení první fáze v březnu letošního roku se nyní rozbíhají stavební a bourací práce. Výsledkem bude moderní kulturní komplex světových parametrů, který nabídne špičkové zázemí nejen pro Janáčkovu filharmonii.
Mohlo by vás zajímat
Architektura a urbanismus
Nové sídlo elitních policistů vyroste na Zbraslavi. Připravuje se výstavba za 5 miliard
Elitní složky české policie se dočkají nového zázemí. Na pražské Zbraslavi vznikne moderní administrativní areál, který nabídne zázemí pro Národní centrálu proti organizovanému zločinu i Kriminalistický ústav. Stavba začne už příští rok a dokončení se plánuje do roku 2029.
Mohlo by vás zajímat
Architektura a urbanismus
Plzeň zná vítěze architektonické soutěže na dostavbu kulturního domu Peklo
Architektonická soutěž na dostavbu kulturního domu Peklo v Plzni zná svého vítěze. Projekt týmu Jiřího Zábrana, Jakuba Sýkory a Kateřiny Svobodové nabízí harmonické propojení původní historické budovy s moderní architekturou a klade důraz na funkční a akustické kvality koncertního sálu.