Odebírat novinky
Úvod Veřejný sektor Dopravní infrastruktura Francii a Andorru v budoucnu možná spojí metro

Francii a Andorru v budoucnu možná spojí metro

Francii a Andorru v budoucnu možná spojí metro
10. 1. 2019 / Autor: eurodenik.cz Popisek: Andorra

Francii a vysokohorský stát v Pyrenejích Andorru možná brzy spojí metro. S gigantickým projektem podzemky v nadmořské výšce přes dva tisíce metrů přišly obchodní komory Andorry a francouzského departementu Pyrénées-Orientales, napsal server ladepeche.fr. O stavbě v odhadované hodnotě sto padesát milionů eur (téměř 3,9 miliardy korun) se podle něj debatuje už roky.

Metro má jezdit mezi francouzským městem Porta a andorským pohraničním horským střediskem El Pas de la Casa. Sedmikilometrový úsek s převýšením pět set osmdesát metrů má zvládnout za jedenáct minut. Cesta autem v případě, že není sníh, dnes zabere třikrát více času.

Dvě stě metrů dlouhý viadukt

Metro má na francouzské straně vyjet z venkovního terminálu, následně překonat dvě stě metrů dlouhý viadukt a poté vjet do strmě stoupajícího tunelu. V Andoře má svou jízdu zakončit jako klasické metro v podzemní stanici střediska El Pas de la Casa.

Úřady si od projektu slibují usnadnění přístupu francouzským turistům, kteří tvoří největší počet zákazníků obchodů v El Pas de la Casa. Francouzi jezdí do Andory především za nákupy alkoholu a cigaret, které jsou tam díky nižší dani z přidané hodnoty až třikrát levnější. Silnice do Andorry ale bývá ucpaná a kvůli riziku lavin také často uzavřená.

čtk, nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl