Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Fotograf architektury Jiří Šebek vystavuje ve studiu TV Architect

Fotograf architektury Jiří Šebek vystavuje ve studiu TV Architect

Fotograf architektury Jiří Šebek vystavuje ve studiu TV Architect
19. 12. 2018 / Autor: TV Architect Popisek: Jiří Šebek

Výstavu nazvanou Chrámy nové doby fotografa Jiřího Šebka můžete v těchto dnes zhlédnout ve čtvrtém patře budovy New Living Center v pražských Stodůlkách. Černobílé fotografie mapují současné architektonické dominanty hlavního města. Autor tyto budovy vnímá jako novodobé chrámy, posvátné budovy.

Chrámy nové doby jsou výtvarnou sérií uměleckého fotografa Jiřího Šebka zachycující pražskou moderní a postmoderní architekturu. Tato série začala vznikat v roce 2016 a stále není uzavřena.

Založeno na kontrastu

Aktuálně čítá cca třicet striktně minimalistických, kontrasty a precizností oplývajících snímků, které jsou zasazeny do čtvercového formátu a fotografovány na dlouhý čas, aby proti sobě postavily statičnost budov a dynamiku mraků. Za tuto svébytnou sérii získal Jiří v roce 2016 v soutěži Czech Press Photo významné ocenění v podobě Grantu Prahy.

Cyklus výtvarně pojímá pražské moderní budovy, které jsou cíleně vyhledávány tak, aby fungovaly samostatně a zároveň systematicky doplňovaly celek. Každá budova má specifický tvar, čímž se stává v sérii nenahraditelnou. „Nové“ je pro autora synonymem moderny, do které řadí i budovy vzniklé v sedmdesátých či osmdesátých letech 20. století. Příkladem může být budova Empiria, dříve Motokov, která stojí na Pankráci a postavena byla v letech 1975-1977.

Video – Jak vznikaly Chrámy nové doby

Nazírat na díla separovaně

Autor jednotlivá architektonická díla nehodnotí. Každou budovu se snaží zachytit v celé její podstatě a svébytnosti. Dává prostor divákovi, který má možnost nazírat budovy a fotografie separovaně. Jedno tak není závislé na druhém. „Budova samotná, jako například Crystal u stanice metra Želivského, nemusí dle mého názoru zapadat do městského rázu, a přesto dává možnost vzniknout mimořádné fotografii.“ Vysvětluje fotograf Jiří Šebek.

Výstava je zdarma k vidění na adrese Šafránkova 1, 155 00 Praha – Stodůlky.

nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl