Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Fotograf architektury Filip Šlapal svým dílem připomene slavný Bauhaus

Fotograf architektury Filip Šlapal svým dílem připomene slavný Bauhaus

Fotograf architektury Filip Šlapal svým dílem připomene slavný Bauhaus
5. 3. 2019 / Autor: Filip Šlapal Popisek: Vila Tugendhat

Výstava fotografií renomovaného českého fotografa architektury Filipa Šlapala připomene stoleté výročí založení slavné umělecké školy Bauhaus (1919–1933). Součástí instalace budou rovněž unikátní filmy představující budovy i osobnosti Bauhausu, kultovní baletní scénografii Oskara Schlemmera, dokumenty o Novém Frakfurtu a tzv. frankfurtské kuchyni a existenčním minimu nebo o vile Tugendhat v Brně ad. V rámci doprovodného programu přednášky a moderovaná debaty historiků architektury, umění a designu, ale také estetiků. Výstava proběhne v termínu od 06. 03. 2019 - 14. 04. 2019 v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze. 

Markéta Svobodová: Ženský element a Bauhaus 

12. března, 19:00 hodin  
Přednáška bude věnována ženám, které ovlivnili chod Bauhausu – aktivně se podíly na výběru pedagogů nebo na formování samotných výukových systémů jako například Alma Mahlerová, Gertruda Grunowová či zajišťovaly propagaci školy (fotografka Lucia Moholy). V druhé části se přednášející zaměří na úspěšné absolventky školy (Gunta Stölzlová, Otti Bergerová ad.) a studentky, které na Bauhaus přicházely z bývalého Československa. V neposlední řadě budou představeny i ženy stojící za propagací této školy nebo jejich výrobků v Československu.
 

Vladimír Šlapeta: Architektonické ozvěny Bauhausu 

28. března, 19:00 hodin  
Vila Rabe ve Zwekau u Lipska, 1930, (Adolf Rading a Oskar Schlemmer); poválečná tvorba architektů Bauhausu v Americe ad.
 

Markéta Svobodová: Zahraniční studenti Bauhausu v meziválečném  Československu 

2. dubna, 19:00 hodin  
V meziválečném Československu působila řada absolventů Bauhausu, kteří zde přišli za prací nejprve z ekonomických a později i z politických a rasových důvodů. Přednáška bude věnována známějším výtvarníkům, jako byli designérka a architektka Friedl Dickerová či grafik a fotograf Werner David Feist, ale i těm méně známým a jejich aktivitám a pracovním kontaktům v první československé republice. 

Moderovaná debata / Bauhaus: Kultura a politika připravena v rámci přednáškového cyklu Estetika prostoru, prostor estetiky spolkem Katharsis a ve spolupráci s politologickým spolkem Polis

3. dubna
 

MODEROVANÁ DEBATA / VLIV A ODKAZ BAUHAUSU 

Petr Kratochvíl, Markéta Svobodová (ÚDU AV ČR Praha), Vladimír Šlapeta (FA ČVUT Praha), Jindřich Vybíral (UMPRUM Praha), Maroš Schmidt (Slovenské múzeum dizajnu Bratislava)
9. dubna 

Spolupořadatelem je Goethe institut v Praze.
Doprovodný program za podpory Slovenského institutu a ve spolupráci se spolkem Katharsis a Polis.

red

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl