ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Festival Landscape bude letos v Ostravě, ústředním tématem je komunikace

Festival Landscape bude letos v Ostravě, ústředním tématem je komunikace

Festival Landscape bude letos v Ostravě, ústředním tématem je komunikace
7. 2. 2019 / Autor: landscape-festival.cz Popisek: Instalace Landscape Festivalu Praha 2014

Ostrava bude letos hostit festival Landscape zaměřený na veřejný prostor a krajinářskou architekturu. Festival začne na přelomu května a června, potrvá do poloviny října. Akce nabídne výstavy, workshopy, přednášky či debaty. Nejvýraznější aktivitou budou takzvané site specific instalace, které dočasně oživují jednotlivá místa ve městě, reagují na jejich problematiku a nastiňují jejich možná budoucí využití. Plánuje se i mezinárodní konference na téma krajinářské architektury. Novinářům to dnes řekl ředitel festivalu Dan Merta.

Festival se bude věnovat historickému centru města a jeho propojení s Dolní oblastí Vítkovice. Ostrava v roli spoluorganizátora podpoří festival 2,5 miliony korun. „Umělci, architekti, krajinářští architekti musí reagovat na trasu, kterou jsme zvolili pro letošní ročník. Jsou to instalace, které jsou buď umělecké nebo krajinářské či designové. Mohou se vytvářet pobytová místa, určitá zákoutí, která se promění a lidé je mohou jiným způsobem využívat," uvedl Merta.

Otevřená výzva

Některé architekty organizátoři oslovili přímo, pro další byla vyhlášena otevřená výzva, která je určená všem tvůrcům zabývajícím se oživením veřejného prostoru, urbanismem, architekturou, krajinářskou architekturou, uměním a designem ve veřejném prostoru a krajině a environmentálním uměním. Jejich projekty dočasně oživí konkrétní místa v městských částech Moravská Ostrava, Mariánské Hory a Vítkovice.

Některé instalace by pak v Ostravě mohly zůstat i trvale. Podle Merty to vždy záleží na přístupu měst. "Vedle toho se připravují v rámci těch workshopů různé analýzy některých problematických částí na trase festivalu. Ty by měly být zanalyzovány a měly by být k dispozici pro město, které by se mělo těmito analýzami zaobírat a třeba vyhlásit na některá místa soutěže nebo hledat jejich řešení," doplnil Merta.

Předání štafety

Štafetu Ostrava převzala po šesti ročnících konaných v Praze, Plzni a Opavě. Hlavním tématem letošního ročníku je "Komunikace". "Akci považujeme za jednu z klíčových událostí tohoto roku. Určitě se bude jednat o největší odborný festival zaměřený na veřejný prostor, který se bude v letošním roce konat," řekla Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora.

Landscape se uskutečňuje pravidelně od roku 2014. Jeho návštěvnost během uplynulých ročníků přesáhla dohromady pět set tisíc účastníků z řad odborné i laické veřejnosti. V Ostravě by se ho mohlo zúčastnit až dvě stě tisíc lidí.

red

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu