ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Fenomén útulen a jejich pojetí v moderní architektuře

Fenomén útulen a jejich pojetí v moderní architektuře

Fenomén útulen a jejich pojetí v moderní architektuře
18. 3. 2023 / Autor: Štěpánka Šulanová

Útulny jsou velmi moderním prvkem. Jedná se o jakési odpočívárny v přírodě, které slouží pro přespání turistů. Moderní architektura ovšem jejich význam značně povýšila a jejich obliba stoupá. V České republice najdeme jak útulny, v kterých lze jednorázově přespat, tak i doslova designové skvosty. Mnohé z nich pak slouží jako rekreační bydlení . O tom, že útulny jsou nedílnou součástí moderní architektury svědčí i řada ocenění, které tyto malé stavby získávají v prestižních architektonických soutěžích.

Jedním z architektů, který se zabývá návrhy útulen je Jan Tyrpekl. Architekt našel oblibu v organickém a experimentálním pojetí staveb. Při své práci klade důraz na jednoduchost a jasný koncept.  Jan Tyrpekl své objekty zasazuje do přírody tak, aby okolí zůstalo nedotčeno a stavba dokonale splývala s přírodou. Maximálně respektuje krajinu a zakládá si především na konstrukčním řešení jednotlivých staveb.

Dílo Jana Tyrpekla se mnohdy nachází na pomezí mezi architekturou a land-artem, či volným uměním. Mezi zajímavé projekty patří například Forest temple, Hnízdo či Tree house. Jeho malé stavby vzbudily velký zájem odborné veřejnosti, architekt za ně získal tři nominace na Českou cenu za architekturu. Jeho nejznámějším projektem je útulna, jejímž základem je malý pohraniční bunkr ve Vratěníně u Znojma.

„Jedná se o experimentální stavby určené k odpočinku a meditaci. Je to malý, leč přívětivý prostor. Řopík má jednoduchou dřevěnou konstrukci, která je svým charakterem pravým opakem svého betonového podstavce,“ říká Jan Tyrpekl.

Architekt je autorem také Útulny v Milínově. V tomto případě jde o nápad na realizaci rekreačnho sídla dvou manželů, který se díky zásahu architekta změnil v zajímavý projekt. Stavba získala cenu Stavba roku 2021 v rámci Plzeňského kraje. Útulna je umístěna mezi pastvinami s výhledem do širokého okolí a aktuálně slouží i k pronájmu.

Architekti nové generace - Jan Tyrpekl

Zajímavé útulny najdeme také v Krkonošském národním parku. Chrání turisty před nepříznivým počasím. Pro KRNAP je nejen navrhli, ale také vyrobili studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze. „Projekt design-build na Fakultě architektury spočívá v tom, že student si projekt sám nakreslí a pak i sám realizuje. Získá tak vlastní fyzickou zkušenost s materiálem a se stavbou,“ řekl Dalibor Hlaváček, děkan Fakulty architektury ČVUT. Součástí projektu byl také průzkum terénu daných lokalit.

Každý z těchto přístřešků je navržen pro jedno konkrétní místo na území Krkonoš a jejich podoba je mu přizpůsobena. Příkladem je trojúhelníková útulna s chladně znějícím jménem Atüln, jejíž dominantou je velké okno v čelní stěně. Útulny byly oceněny také v regionální soutěži Krkonošská cena za architekturu.

Velmi výraznou je také útulna s názvem KØMEN u Balvanového vodopádu. Zvolený tvar má symbolizovat kámen, inspirací se stal právě vodopád v její blízkosti. Stavba má nepravidelný tvar ovšem pevnou konstrukci. Fasáda je z lesklého falcovaného plechu, vnitřní prostor pak využívá světlého dřeva. Stavba získala nominaci na ocenění Česká cena za architekturu 2020.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Dům na stromě nabízí lidem silný autentický zážitek v bezprostředním kontaktu s krajinou

Tree House je velmi zajímavý počin mladého architekta Jana Tyrpekla. Aktuálně studuje doktorandské studium na Technické univerzitě na Fakultě architektury v Liberci. Na stáži ve finských Helsinkách byl asistentem architekta Marca Casagrandeho. Architekt se zaměřuje především na tzv. útulny. Tree House najdete v obci Hrusice nedaleko Říčan u Prahy. 

Mohlo by vás zajímat

Architektura a urbanismus
9 m 25 s

Jan Tyrpekl

Jan Tyrpekl patří mezi mladé nadějné architekty. Aktuálně studuje doktorandské studium na Technické univerzitě na Fakultě architektury v Liberci. Na stáži ve finských Helsinkách byl asistentem architekta Marca Casagrandeho, který ho v jeho tvorbě hodně ovlivnil. Při jeho práci klade důraz na jednoduchost, jasný koncept a v neposlední řadě výslednou cenu díla. Zajímá se o organickou a experimentální architekturu. Svůj nový ateliér, který bude stát ve Stříbrné Skalici, si dokonce staví vlastnoručně.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl