CZ
  • EN
Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Beth Galí navrhne promenádu pro Bratislavu

Beth Galí navrhne promenádu pro Bratislavu

Beth Galí navrhne promenádu pro Bratislavu
14. 12. 2017 / Autor: JTRE
Beth Galí navrhne promenádu pro Bratislavu

Společnost J&T Real Estate oslovila světoznámou španělskou architektku Beth Galí, aby navrhla novou promenádu podél Dunaje, park a náměstí v připravované druhé fázi nábřežního komplexu Eurovea v Bratislavě. Rozšířením prominentního nábřežního projektu vznikne v centru Bratislavy celá nová městská čtvrť. Krajinná architektka Beth Galí, která si získala světové uznání za svůj podíl na přeměně Barcelony, vytvoří také designový manuál pro celou zónu Pribinova ve slovenské metropoli.

„Projekt, jakým je Eurovea, si svým významem žádá vytvoření nejen kvalitních objektů, ale také kvalitně řešených veřejných prostor, které by zároveň měly jasný rukopis a charakter. Proto jsme se po dohodě s developerem projektu rozhodli přizvat ke spolupráci Beth Galí, odbornici s mezinárodním renomé, a přenést její zkušenosti z evropských měst k nám do Bratislavy,“ vysvětlil autor projektu Eurovea 2 Radoslav Grečmal z architektonického studia GFI.

Krajinná architektka, designérka a urbanistka Beth Galí by se v Bratislavě měla zapojit právě do návrhu řešení veřejných prostor v projektu Eurovea 2, součástí její práce by měla být i tvorba nového designového manuálu pro celou zónu Pribinova, která se rozkládá mezi funkcionalistickou budovou galerie Umelka, mostem Apollo, Landererovou ulicí a Dunajem. Developer by do projektu Eurovea 2 rád zapojil i město, první verzi projektu a manuálu pro zónu Pribinova chce veřejnosti i městské samosprávě představit na jaře 2018.

Španělská architektonická ikona

Beth Galí působí jako hostující profesorka na prestižních světových univerzitách (např. Harvard, Amsterdam nebo Lausanne), zároveň vede barcelonský ateliér BB+GG ARQUITECTES. Je autorkou ikonických náměstí, ulic, promenád a parků v několika evropských metropolích. Známé jsou například její projekty nové promenády podél městské pláže v Barceloně, centrálního prostoru v irském Corku nebo promenády v nové čtvrti HafenCity, která se staví v Hamburku.

Patří k přelomové generaci architektů 80. let, kteří přeměnili Barcelonu ve světovou metropoli.  Pro její práci je typické propojení přírodních elementů s těmi neživými. Ráda propojuje města, která vnímá jako živé organismy, s prvky jako řeky nebo moře. „Města se často obracejí zády k elementům, jako je moře v Barceloně, přístav v Hamburku nebo Dunaj v Bratislavě. Považují je spíš za bariéry,“ vysvětluje architektka.

Za velmi důležitou považuje také vyváženost automobilové dopravy s veřejnou a s pěším pohybem ve městě. Přestože její projekty podporují pěší pohyb ve městě, uvědomuje si, že auta jsou součástí dnešního životního stylu a nechce je z měst úplně vytlačit, jen mění jejich roli. Říká, že zatímco dříve byla auta nejdůležitější, dnes se je evropská města snaží dostat pod kontrolu. 

Nina Fibigerová

Další články na TV Architect:

Na Slovensku by měl vyrůst 168 metrů vysoký mrakodrap

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2018 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl