ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Mezi architekturou a poezií v galerii VI PER

Mezi architekturou a poezií v galerii VI PER

Mezi architekturou a poezií v galerii VI PER
7. 3. 2018 / Autor: Pavla Melková

Cesta za jazykem architektury a význam destrukce města pro jeho znovuzrození, nejen tato témata se pokusí uchopit hosté galerie VI PER, architektka a výtvarnice Pavla Melková a historik a teoretik architektury Rostislav Švácha. V prostorách galerie se ve čtvrtek 8. března od 19.00 hodin koná diskuse o vztahu poezie a architektury a představení nové sbírky básní Pavly Melkové nazvané Hrany dne. O pár dní později, 12. března, nabídne stejná galerie jedinečný pohled architektky Lyndy Zein na destrukci a rekonstrukci města.

Pražská galerie VI PER si pro své návštěvníky připravila na začátek března hned dva večery s architekturou. Ve čtvrtek 8. března zahájí večerem s architektkou a výtvarnicí Pavlou Melkovou a historikem a teoretikem architektury Rostislavem Šváchou. Společně se pokusí ukázat, že architektura může navázat vztah i s tak zdánlivě neslučitelnou aktivitou, jakým je psaní poezie. Protože v jejich interpretaci je stavitelství něčím víc než jen pouhým oborem. Vztah mezi architekturou a poezií lze hledat i v situaci, kdy s touto oblastí nakládáme jako s komunikačním prostorem, ve kterém je základem dorozumívání jazyk. V tomto případě jazyk architektury samotné coby prostředek vnímání a vysvětlení architektury.

„Jsem si vědoma, že zvolit pro interpretaci vnímání prostředí formát básní znamená určité riziko obnažení, protože poezie je ze své podstaty vždy nejen subjektivní, ale i intimní. Troufám si ale tvrdit, že ve skutečnosti je taková i každá dobrá architektura či výtvarné dílo, stejně jako teoretický text o nich, jakkoliv tento rozměr není explicitní a viditelný v první rovině. Především ale vím, že jedním z hlavních problémů současné architektury, a tedy i nás architektů, je fakt, že lidé jí a architektům nedůvěřují, a tedy nerozumějí. A domnívám se, že jedním z důvodů této nedůvěry je chybějící rovina osobního sdělení, skutečnost, že za tvorbou architektury nevidí osobní postoj jejího tvůrce, jeho myšlenky a pocity, kterými ručí za kvalitu výsledného díla, nebo alespoň za upřímnou snahu o tuto kvalitu,“ uvedla pro TV Architect Pavla Melková

O necelý týden později vystoupí v galerii VI PER architektka a urbanistka Lynda Zein se svou přednáškou Nemovitost války: Od destrukce k rekonstrukci, v níž bude zkoumat vzájemný vztah mezi zničením města a developerskými a demografickými zájmy v kontextu války v Sýrii. Poukáže třeba na účelovou demolici některých částí měst Homs a Damašek a s tím související projekty „rekonstrukce“. Téma se úzce dotýká otázek rozmanitosti města a jeho dějepisu, tedy psaní dějin i kolektivního vyprávění. Přednáška, která bude probíhat ve slovenštině, je součástí programu výstavy Forensic Architecture: The Architecture of Conflict.

Tomáš Nývlt, sem

Další články na TV Architect:

Fenomenologie v architektuře včera a dnes v galerii VI PER

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl