ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Mezi architekturou a poezií v galerii VI PER

Mezi architekturou a poezií v galerii VI PER

Mezi architekturou a poezií v galerii VI PER
7. 3. 2018 / Autor: Pavla Melková

Cesta za jazykem architektury a význam destrukce města pro jeho znovuzrození, nejen tato témata se pokusí uchopit hosté galerie VI PER, architektka a výtvarnice Pavla Melková a historik a teoretik architektury Rostislav Švácha. V prostorách galerie se ve čtvrtek 8. března od 19.00 hodin koná diskuse o vztahu poezie a architektury a představení nové sbírky básní Pavly Melkové nazvané Hrany dne. O pár dní později, 12. března, nabídne stejná galerie jedinečný pohled architektky Lyndy Zein na destrukci a rekonstrukci města.

Pražská galerie VI PER si pro své návštěvníky připravila na začátek března hned dva večery s architekturou. Ve čtvrtek 8. března zahájí večerem s architektkou a výtvarnicí Pavlou Melkovou a historikem a teoretikem architektury Rostislavem Šváchou. Společně se pokusí ukázat, že architektura může navázat vztah i s tak zdánlivě neslučitelnou aktivitou, jakým je psaní poezie. Protože v jejich interpretaci je stavitelství něčím víc než jen pouhým oborem. Vztah mezi architekturou a poezií lze hledat i v situaci, kdy s touto oblastí nakládáme jako s komunikačním prostorem, ve kterém je základem dorozumívání jazyk. V tomto případě jazyk architektury samotné coby prostředek vnímání a vysvětlení architektury.

„Jsem si vědoma, že zvolit pro interpretaci vnímání prostředí formát básní znamená určité riziko obnažení, protože poezie je ze své podstaty vždy nejen subjektivní, ale i intimní. Troufám si ale tvrdit, že ve skutečnosti je taková i každá dobrá architektura či výtvarné dílo, stejně jako teoretický text o nich, jakkoliv tento rozměr není explicitní a viditelný v první rovině. Především ale vím, že jedním z hlavních problémů současné architektury, a tedy i nás architektů, je fakt, že lidé jí a architektům nedůvěřují, a tedy nerozumějí. A domnívám se, že jedním z důvodů této nedůvěry je chybějící rovina osobního sdělení, skutečnost, že za tvorbou architektury nevidí osobní postoj jejího tvůrce, jeho myšlenky a pocity, kterými ručí za kvalitu výsledného díla, nebo alespoň za upřímnou snahu o tuto kvalitu,“ uvedla pro TV Architect Pavla Melková

O necelý týden později vystoupí v galerii VI PER architektka a urbanistka Lynda Zein se svou přednáškou Nemovitost války: Od destrukce k rekonstrukci, v níž bude zkoumat vzájemný vztah mezi zničením města a developerskými a demografickými zájmy v kontextu války v Sýrii. Poukáže třeba na účelovou demolici některých částí měst Homs a Damašek a s tím související projekty „rekonstrukce“. Téma se úzce dotýká otázek rozmanitosti města a jeho dějepisu, tedy psaní dějin i kolektivního vyprávění. Přednáška, která bude probíhat ve slovenštině, je součástí programu výstavy Forensic Architecture: The Architecture of Conflict.

Tomáš Nývlt, sem

Další články na TV Architect:

Fenomenologie v architektuře včera a dnes v galerii VI PER

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu