ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Budovu bývalého Telecomu přestaví podle návrhu Evy Jiřičné

Budovu bývalého Telecomu přestaví podle návrhu Evy Jiřičné

Budovu bývalého Telecomu přestaví podle návrhu Evy Jiřičné
24. 5. 2019 / Autor: ČTK Popisek: Budova bývalého Telecomu

Developerská společnost Central Group přestaví budovu bývalého Telecomu v Praze na Žižkově podle návrhu česko-britské architektky Evy Jiřičné. Odborná porota vybírala z návrhů téměř sta architektonických ateliérů ze třiceti zemí, do užšího finále jich postoupilo dvanáct. Central Group to dnes ČTK sdělil v tiskové zprávě. Vítězný projekt počítá kromě bytů s veřejným prostorem se zelení, komerčními plochami nebo mateřskou školou. Developer koupil budovu od společnosti Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) ze skupiny PPF v roce 2017.

„U vítězného návrhu porota ocenila kromě architektury a promyšleného technického řešení také vytvoření velkého veřejného prostoru se zelení. Rozsah veřejného prostoru byl největší ze všech posuzovaných finálových návrhů. Celkem se zde veřejnosti otevírá téměř sedmdesát procent z celkové velikosti tohoto pozemku. To je asi dvacet sedm tisíc metrů čtverečních,“ píše se ve zprávě.

Rozvlněné kruhové věže

Vítězný návrh Jiřičné představuje bílé prosklené kruhové věže s rozvolněnou architekturou a plánuje využít nejmodernější technologie šetrné k životnímu prostředí. Jedná se o technologie jakými je například vytápění pomocí tepelných čerpadel. Počítá také se zelenými střechami nebo recyklací dešťové vody pro zalévání.

„Pro tuto lokalitu jsme jako investor původně počítali s méně finančně a technicky náročným projektem. Ale vysoká architektonická kvalita a unikátnost vítězného návrhu celou porotu i mě osobně přesvědčily. Praze by to mohlo přinést skutečně unikátní architekturu s typickým designem Evy Jiřičné,“  uvedl majitel Central Group Dušan Kunovský.

Jiřičná se při přípravě návrhu spojila s architektonicko-inženýrskou společností ARUP z Londýna. Ta má nasvědomí například dostavbu Gaudího chrámu Sagrada Famíliav Barceloně nebo operu v Sydney.

Štrougalova věž

Podrobnosti vítězného návrhu představí Jiřičná na veřejné prezentaci 19. června v Galerii Café Louvre. Zároveň budou představeny návrhy ostatních účastníků soutěže. Druhou příčku obsadil britský architekt Ian Ritchie, na třetím místě skončil návrh českého architekta Radka Kolaříka.

Budova bývalého Telecomu je v Olšanské ulici na pražském Žižkově. Otevřena byla v roce 1980, kdysi se jí přezdívalo "Štrougalova věž" podle tehdejšího předsedy vlády. Nyní je již technologicky zastaralá a nefunkční. Podle Kunovského bude muset být kvůli extrémně vysokému množství škodlivého azbestu zbourána a ekologicky zlikvidována.

Firma CETIN, která pronajímá operátorům svou pevnou a mobilní síť, se podle dřívějších vyjádření plánuje v letošním roce z žižkovského sídla přesunout do administrativní budovy vedle O2 Areny ve Vysočanech, kterou staví Kaprain Group a Lighthouse Group.

red

Podívejte se také:

Profil: Eva Jiřičná

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu