Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Budova bývalé burzy v Pražské tržnici v Holešovicích se dočká obnovy

Budova bývalé burzy v Pražské tržnici v Holešovicích se dočká obnovy

Budova bývalé burzy v Pražské tržnici v Holešovicích se dočká obnovy
19. 2. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová

Magistrát města Prahy má v plánu v nejbližších dnech vypsat veřejnou zakázku na rekonstrukci budovy. Důvodem je její velmi špatný stav. Objekt burzy je nemovitou kulturní památkou. Majitelem areálu tržnice je hlavní město, které jej postupně opravuje.

Budova je dlouho ve velmi špatném stavebně technickém stavu, především její jižní přístavba a nástavby. Její stabilita je celkově v ohrožení kvůli řadě statických poruch. Na dřevěných konstrukcích jsou dřevokazné houby a na stěně jsou viditelné praskliny.

Objekt čekají bourací práce, konstrukční úpravy, oprava stěn a podlah a vybudování nových rozvodů. Počítat se ale musí i s klempířskými pracemi. Obnoví se ale také venkovní plochy a oplocení. Vnitřní výzdobu a štuky čekají restauratérské práce.

Mimo to probíhá také příprava oprav dalších budov a venkovních prostranství. Jsou hotovy desítky stavebních průzkumů. Město rovněž chystá tendr na opravu veřejných prostranství a vstupů do areálu a rekonstrukci inženýrských sítí.

Areál by v budoucnu měl plnit kulturní, gastronomickou a obchodní funkci. Předpokládaná hodnota zakázky je maximálně 185,6 milionu korun. Kdy přesně práce začnou, není jasné.

Areál původně pražských jatek byl založen v roce 1895. Budovy v areálu nesou prvky secese a novorenesance. Vybudovány byly podle návrhu architekta Josefa Srdínka pro Ústřední jatka královského města Prahy. Svou funkci plnil areál do 80. let minulého století, kdy se začal měnit na tržnici. Areál byl prohlášen kulturní památkou.  

Doporučujeme také:

Holešovickou tržnici čeká razantní proměna. Podívejte se, jak má vypadat

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl