ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Inovace a technologie Materiály, technologie a konstrukce Budoucnost fotovoltaiky pro bytové domy a komerční objekty

Budoucnost fotovoltaiky pro bytové domy a komerční objekty

Budoucnost fotovoltaiky pro bytové domy a komerční objekty
16. 4. 2023 / Autor: Štěpánka Šulanová

Velmi zásadní zlom přinesla do oblasti fotovoltaiky novela vyhlášky Energetického regulačního úřadu o Pravidlech trhu s elektřinou. Ta umožňuje jednoduše sdílet elektřinu vyrobenou ve společném zdroji elektřiny mezi jednotlivá odběrná místa bytového domu. Vyhláška tak pomůže překonat problémy, kterým bytové domy při instalaci decentrálních zdrojů čelily v porovnání s rodinnými domy.

 

Pokud se lidé v bytovém domě rozhodovali pro instalaci společného zdroje pro výrobu elektřiny, měli dosud jen omezené možnosti. Energetický zákon ani jiný právní předpis totiž neumožňoval sdílení společně vyrobené elektřiny mezi jednotlivé domácnosti. V některých bytových domech dříve problém obcházeli např. slučováním odběrných míst do jediného odběrného místa, ale před takovým postupem Energetický regulační úřad několikrát varoval.

„Dříve byla v bytových domech fotovoltaika pro společné prostory, případně pro ohřev vody ve společných prostorech. Nově se ale otevírá možnosti k většímu využití fotovoltaiky i pro společenství vlastníků bytových jednotek,“ říká Jaroslav Šuvarský, majitel a jednatel S-Power Energies.

Problém je v tom, že zákon konkrétního odběratele ztotožňuje s daným odběrným místem. Pokud tedy spotřebitel nemá samostatné odběrné místo, pro systém neexistuje. Nemůže si vybrat ani vlastního dodavatele energií, protože po sloučení má dům jediné odběrné místo a může mít pouze jednoho dodavatele.

Komunitní energetika

Vyhláška ale umožňuje sdílení elektřiny prostřednictvím zavedení vůdčího odběrného místa, které bude v bytovém domě jediné a připojen k němu bude společný zdroj. Vedle hlavního odběrného místa ale budou stále fungovat i přidružená odběrná místa, která zůstanou jednotlivým bytům. Ty si tedy budou moci nadále vybírat vlastního dodavatele a také ochrana spotřebitele u nich zůstane nedotčena.

„Bytový dům nebo SVJ podá u distributora žádost o sdílení s alokačním klíčem, uzavřou se smlouvy o připojení přidružených odběrných míst, vymění se elektroměry a jednotlivé byty mohou začít využívat energii z fotovoltaiky. Odsouhlasený podíl se pak odečítá od faktury za elektřinu,“ říká Jaroslav Šuvarský.

Instalace nových elektroměrů byla běžně zpoplatněna, ERÚ se však dohodl s distributory, že v těchto případech budou nová měřidla instalována zdarma.

Přes vůdčí odběrné místo budou také prodávány přebytky v domě do sítě a nebo je využít pro společné prostory. „U rodinných domů toto řeší baterie, u bytových domů můžeme přebytky prodat do sítě či přesměrovat například do ohřevu teplé vody na společných částech domu,“ říká Jaroslav Šuvarský.

Zvolený přístup zároveň umožní vybudovat společný zdroj i tam, kde by s jeho instalací nesouhlasili někteří vlastníci bytů či podílníci družstva. Projektu se totiž mohou účastnit jen ti, kteří o to projeví zájem.

Nájemní bydlení

„Investor, který vlastní objekt má možnost energii z fotovoltaiky prodávat jednotlivým nájemníkům. V tomto případě dává smysl sloučené odběrné místo,“ říká Jaroslav Šuvarský.

Dotační podpora pro bytové domy

  • Za 1 kWp instalovaného výkonu 15 000,- Kč
  • Za 1 kWh el. akumulačního systému s akumulátory na bázi lithia 10 000,- Kč
  • Za 1 FV systému připojenu bytovou jednotku 5 000,- Kč

Dotace nabízí i příspěvky na samotný projekt či elektromobilitu. „Abyste dostali dotace, nesmí revitalizace bytového domu ohrožovat vegetaci. Na novostavby se fotovoltaika nesmí instalovat dříve jak dva roky po kolaudaci,“ říká Jaroslav Šuvarský.

Mohlo by vás zajímat

Materiály, technologie a konstrukce
8 m 12 s

Vlastníte komerční objekt a rozhodli jste se pro realizaci fotovoltaické elektrárny? Co vás čeká a co bude potřeba?

Náklady na energie jsou hlavně pro výrobní společnosti zásadní položkou v rozpočtu. Fotovoltaická elektrárna proto nabízí pro komerční subjekty obrovský potenciál.

Mohlo by vás zajímat

Materiály, technologie a konstrukce
9 m 00 s

Zvažujete fotovoltaickou elektrárnu na komerční objekt? Toto jsou parametry, které by vás měly zajímat

Fotovoltaická elektrárna se vyplatí v podstatě každé firmě, která má vlastní budovu. Obzvláště pak firmám s vysokou spotřebou elektřiny, nebo se zvýšenou spotřebou v letních měsících. Jaká jsou možná technologická řešení?

Mohlo by vás zajímat

Materiály, technologie a konstrukce
10 m 28 s

Fotovoltaická elektrárna pro malé podniky - kolik stojí, za kolik vyrobí elektřinu a jaká je návratnost?

Udržitelnost a obnovitelné zdroje jsou tématem, které stále více řeší také malé firmy. Zájem o úsporu, nebo dokonce energetickou soběstačnost mezi nimi neustále roste. Fotovoltaická elektrárna totiž dokáže vyrobit potřebnou elektřinu, a ušetřit tak většinu nákladů na energie. Navíc nároků na montáž se nemusí žádný majitel firmy obávat, vše je velmi rychlé a jednoduché. V našem videu se dozvíte vše potřebné a třeba i to, proč se malým firmám nevyplatí na technologie čerpat dotace.

Mohlo by vás zajímat

Materiály, technologie a konstrukce
9 m 51 s

Fotovoltaická elektrárna pro velké podniky - kolik stojí, za kolik vyrobí elektřinu a jaká je návratnost?

Poptávka po udržitelné energetice stále roste. Zájem o fotovoltaické elektrárny a další energetické investiční projekty pro komerční objekty se za poslední rok zněkolikanásobil hlavně kvůli růstu cen energií. Dobrou zprávou je, že aktuální dotační politika je k obnovitelným zdrojům energie více než štědrá.

 

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl