ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Asanace před 125 lety zásadně změnila tvář Prahy

Asanace před 125 lety zásadně změnila tvář Prahy

Asanace před 125 lety zásadně změnila tvář Prahy
13. 2. 2018 / Autor: Židovské muzeum v Praze / Pinkasova synagoga

Původně mělo být zbořeno přes šest set domů, nakonec jich zmizelo téměř čtyři sta sedmdesát, stovky nových byly ale postaveny, vznikla třeba i moderní Pařížská třída. Asanace z přelomu 19. a 20. století radikálně změnila tvář zejména centra hlavního města. Za oběť jí padla řada vzácných domů a velká část někdejšího Židovského města včetně tří starobylých synagog, charakter Prahy ale posunula k rodící se moderní metropoli. Asanační zákony, na jejichž základě byla provedena asanace Josefova a části Starého a Nového Města, byly přijaty před 125 lety, 11. února 1893. Platily půl století až do dubna 1943.

Hlavním motivem jedné z největších městských asanací v Evropě, která ve své době vzbudila značné rozhořčení, byla především stavební a hygienická zanedbanost Josefova (přelidněnost, neexistence kanalizace, snadná možnost nákazy), ale i jistá „nereprezentativnost“ Josefova v blízkosti Staroměstského náměstí.

V asanačních obvodech s rozlohou přes 380 000 metrů čtverečních bylo 608 domů. Částečné demolice začaly v roce 1895, masivní bourání pak probíhalo od října 1896. Do roku 1903 bylo zbořeno sto padesát domů a vystavěno 67 novostaveb. Asanační zákony měly původně platit jen deset let, v dubnu 1903 ale došlo k jejich prodloužení o dalších deset let, což se následně opakovalo ještě v letech 1913, 1923 a 1933 s platností do 7. dubna 1943. Největší zásahy proběhly do roku 1914: do té doby bylo zbořeno celkem 469 domů, z toho 247 v Josefově, 198 na Starém Městě a 24 v Novém Městě.

Z původních devíti synagog zůstalo šest

Asanaci musely z devíti josefovských synagog ustoupit tři: Nová synagoga z konce 16. století, která stála v dnešní Široké ulici, byla zbořena v roce 1898, Velkodvorská synagoga z počátku 17. století, která se nacházela na konci dnešní Pařížské ulice na místě současného prostranství před hotelem Intercontinental, byla zbourána v roce 1902, a Cikánova synagoga z roku 1613 v Bílkově ulici byla zbořena v roce 1906. Jako reakce na tyto destrukce byla v roce 1906 postavena Jubilejní synagoga v Jeruzalémské ulici. V roce 1903 byl také zmenšen starobylý židovský hřbitov na Josefově.

Z dalších staveb, které byly zbořeny, lze jmenovat třeba Dům Jiřího Melantricha z Aventina (zvaný U dvou velbloudů) v nynější Melantrichově ulici, jenž byl stržen v roce 1893 (dochoval se z něj pouze portál), barokní klášter benediktinů u kostela sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, který byl zbořen v roce 1902 (na jeho místě nyní stojí novobarokní dům z roku 1903), či takzvaný Krennův dům, který blokoval pohled na kostel sv. Mikuláše z prostoru Staroměstského náměstí. Zmizely i ulice jako Rabínská, Meislova, Střelná, Červená či Masařská.

Téma zpracovává také expozice v Židovském muzeu v Praze (ŽMP). V hlavní lodi Maiselovy synagogy je promítáno video, jehož součástí je i vizualizace průletu pražským Židovským Městem v jeho předasanční podobě, vytvořená podle Langweilova modelu Prahy ve spolupráci mezi ŽMP, Muzeem hlavního města Prahy a ČVUT.

red, ČTK

Zdroj fotografií: Židovské muzeum v Praze  

Doporučené pořady

Osobnosti současné architektury
Nový díl

Osobnosti současné architektury

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu