ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Architektonická soutěž na nové sídlo České spořitelny jde do finále, o první místo se utkají tři ateliéry

Architektonická soutěž na nové sídlo České spořitelny jde do finále, o první místo se utkají tři ateliéry

Architektonická soutěž na nové sídlo České spořitelny jde do finále, o první místo se utkají tři ateliéry
10. 7. 2018 / Autor: Lukáš Bíba Popisek: Stávající centrála České spořitelny v pražské Krči

Česká spořitelna vyhlásila architektonickou soutěž. Jejím výsledkem má být volba ateliéru, který navrhne nové sídlo společnosti. Z přihlášených zájemců odborná porota vybrala nakonec tři finalisty. O vítězi by mělo být rozhodnuto na přelomu léta a podzimu letošního roku.

Nezávislá porota v čele s architektem Petrem Hlaváčkem, složená z odborníků na urbanismus a architekturu, zástupců České spořitelny a developera projektu Smíchov City, Sekyra Group, vybrala do finále architektonické soutěže tři nejlepší návrhy architektonických kanceláří Baumschlager Eberle Architekten/Pavel Hnilička architekti (Rakousko/Česko), Tham Videgard Arkitekter (Švédsko) a Kleihues + Kleihues (Německo). Česká spořitelna zahájí ve spolupráci se Sekyra Group jednání s vybranými finalisty a na přelomu léta a podzimu letošního roku se rozhodne o tom, který návrh bude realizován. Soutěž byla organizována podle pravidel České komory architektů.

Architektonické návrhy na novou centrálu spořitelny v jižní části projektu Smíchov City obsahují také řešení urbanistického konceptu této oblasti, kterou chce spořitelna spolu s developerskou firmou Sekyra Group proměnit v moderní multifunkční čtvrť. Budova České spořitelny se začne stavět v roce 2021, její dokončení je naplánováno o dva roky později. Nové sídlo spořitelny by mělo mít podobu kampusu, který bude kromě administrativních prostor zastřešovat také různorodé služby pro zaměstnance banky i širokou veřejnost. Velký důraz bude kladen na to, aby se spořitelní kampus významně podílel na vytvoření plnohodnotného městského veřejného prostoru.

Inspirovali se Vídní

„Spořitelna stála u zrodu řady krásných staveb, jako je Rudolfinum nebo pražská náplavka. Věřím, že se náš nový kampus stane skutečným komunitním centrem obyvatel Smíchova i Pražanů, v němž budou moci zažít třeba také zajímavou výstavu či koncert. Velkou inspirací je pro nás v tomto smyslu vídeňská centrála Erste, která je přirozenou součástí komunitního života ve Vídni," říká Tomáš Salomon, generální ředitel České spořitelny.

„Výstavba sídla České spořitelny v jižní části rozvojového území projektu Smíchov City výrazně přispěje k jeho urychlení a bezprostředně naváže na první, převážně rezidenční etapu projektu. Díky intenzivnímu projednání celé koncepce s veřejností, přitom rezidenční část projektu získala minulý týden územní rozhodnutí bez odvolání. To je u realizace tohoto rozsahu zcela výjimečné. V rámci obou etap projektu vybudujeme veškerá veřejná prostranství a položíme pevné základy občanské vybavenosti v parteru. Naší ambicí je vytvořit novou destinaci metropolitního významu a jsme rádi, že s námi tuto vizi Česká spořitelna sdílí. Děkujeme aktivním účastníkům veřejné diskuze o projektu a předpokládáme, že tato diskuse bude i nadále integrální součástí přípravy projektu,“ uvedl dr. Luděk Sekyra, předseda představenstva Sekyra Group.

První brownfield s konkrétními rozměry

"Projekt Smíchov City je prvním pražským brownfieldem, který není pouze na papíře, ale získává konkrétní rozměry. To umožnila dosud bezprecedentní spolupráce developera, městské části, města a občanů, díky které projekt získal územní rozhodnutí bez jediného odvolání. Jako městská část celý projekt vítáme, neboť přemění nevzhlednou centrální část Prahy 5 na multifunkční čtvrť, která nabídne veliké množství bytů, jejichž počet je v Praze nedostatečný a tisíce nových pracovních míst v kancelářích, obchodech a gastronomii," uvedl Ing. Pavel Richter, starosta městské části Praha 5.

Mezinárodní architektonickou soutěž na podobu nové centrály České spořitelny vyhlásila banka ve spolupráci se studiem MOBA a developerem projektu Smíchov City, společností Sekyra Group v září 2017. Přihlásit se mohla zejména studia, která v minulosti realizovala projekty kancelářských budov o rozloze alespoň dvacet tisíc m2, ale Spořitelna se také rozhodla umožnit účast i architektům, kteří zatím neměli příležitost podílet se na takto rozlehlých kancelářských projektech. Do soutěže se přihlásilo celkem sto šedesát šest architektonických studií, z nichž odborná porota v listopadu 2017 vybrala patnáct uchazečů, kteří zpracovali konkrétní návrhy podoby nového spořitelního kampusu. Porotci následně v březnu vybrali šest finalistů, jejichž návrhy postoupily do druhého kola a v červnu pak porota zvolila tři nejlepší projekty.

Odkaz na webové stránky finalistů soutěže:

www.baumschlager-eberle.com / www.hnilicka.cz 

www.kleihues.com

www.tvark.se

nyv, Česká spořitelna

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu