ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect v regionech TV Architect v regionech: Atelier D.R.N.H.

TV Architect v regionech: Atelier D.R.N.H.

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje: DMAE Architects (Alžběta Vrabcová)

zrušit

7 m 52 s

Antonín Novák a Petr Valenta založili po absolutoriu na Fakultě architektury VUT v Brně Ateliér D.R.N.H. jako sdružení stejně orientovaných nadšených profesionálů – architektů, pokoušejících se o realizaci staveb, které by byly uctivé ke svému okolí, dobře uživatelné a při tom všem poetické. „Ateliér oficiálně vznikl v roce 1991 a vydrželi jsme doteď, což je náš největší úspěch,“ shoduje se architektonická dvojice.

Začátky ateliéru nebyly vždy snadné. „Devět let jsme nic nepostavili a první realizací bylo zbourání hotelu Metropol. To nás mrzí, protože základy byly barokní, byla to spíš negativní zkušenost,“ vzpomíná architekt Antonín Novák.

Rekonstrukce i výstavy

Ateliér se posléze podílel na několika významných rekonstrukcích, mezi nimiž je rekonstrukce divadla Reduta v Brně na Zelném trhu. „Jsme rádi, že se do budovy vrátil život, protože objekt byl zdevastovaný. Také nás těší, jak se prostor proměnuje a jak zkrásnělo náměstí,“ říká Novák. Koncept obnovy je založen na citlivé rehabilitaci vznešených barokních prostor a soudobé čitelné prostorové a materiální odpovědi na aktuální potřeby. Původní arkádový dvůr s vloženými skleněnými výtahy a podestami nabízí nezvyklé prostorové zážitky. Z bývalého divadelního sálu se stal sál slavnostní s velkorysou malbou výtvarníka Petra Kvíčaly.

Ateliér se podílel také na realizaci Galerie Vaňkovka. „Považujeme to za malý zázrak, že se podařilo uchovat kulturní funkci poté, co město do něj investovalo přes sto milionů korun. Je to velká zásluha tehdejších aktivit nezávislých kulturních skupin, které tam byly činné. Moc rádi zase sledujeme život objektu,“ tvrdí architekt Novák. Mimo jiné se ateliéru podařilo přetvořit bývalý lom v Brně-Komínu na bytový komplex. Od první studie znovuuvedení zanedbaného prostoru bývalého kamenolomu uběhlo 13 let. „V Brně máme několik lomů. Lomy byly vždycky o tom, že se tam přestalo těžit a začaly se tam stavět domečky, ze kterých vznikly kolonie. My máme opačný úkol, chceme tam postavit barák, který bude mít nějaký smysl,“ upřesňuje architekt Valenta.

Architektonická dvojice pořádá i výstavy. Jednou z nich je expozice věnována vizuálnímu smogu dvou největších měst v Česku – Brna a Prahy. Další výstava bude virtuální, přístupná pouze na webu. V ní ateliér navazuje na předchozí dvě výstavy – Město a Město jedna – a bude se zabývat prací s vodou či zelení.

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu