ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Petr Hrůša ze studia Ateliér Brno

TV Architect představuje - Petr Hrůša ze studia Ateliér Brno

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Lukáš Svoboda z ateliéru ARCHITEKTI.IN

zrušit

14 m 31 s

Petr Hrůša založil architektonickou kancelář v roce 1991 jako nezávislé projekční studio. Vystudoval VUT v Brně, v roce 1991 absolvoval Letní školu Prince Charlese v Oxfordu a Římě, v letech 1990–1992 byl hlavním architektem města Telče. Od roku 1994 se věnuje pedagogické a přednáškové činnosti. V roce 2014 byl jmenován profesorem architektury. Dnes působí na katedře architektury na VŠB-TU Ostrava, působil na Ústavu rekonstrukcí Fakulty architektury ČVUT v Praze a VUT v Brně. Zasedal v redakční radě časopisu Architekt, byl členem umělecké rady VŠUP v Praze a vědecké rady FA VUT v Brně. Dále je členem spolku výtvarných umělců Mánes, spolku pro výstavbu koncertní síně v Brně a spolku Obecní dům Brno. Mezi oceňované stavby kanceláře patří v Brně například koncept Říčních lázní Riviéra, úpravy a rekonstrukce parku Denisovy sady na Petrově, nákupní galerie Vaňkovka, administrativní centrum Triniti či rekonstrukce a úpravy Jakubského a Moravského náměstí.

Brněnský architekt a profesor Petr Hrůša patří mezi přední osobnosti nejen brněnské scény. Významně se podepsal na současné podobě města. Za dobu své existence si může připsat mnohé z předních brněnských realizací. V našem rozhovoru jsme nevynechali administrativní centrum Trinity či rekonstrukci a dostavbu Janáčkova divadla.

Dobudování a rekonstrukce Janáčkova divadla

Největší divadlo v Česku prošlo zásadní rekonstrukcí. Architekti skončili ve výběrovém řízení až druzí, soutěžili s vyšší cenou než vítěz, ale kratší termín realizace nakonec rozhodl. Přestože se během následných prací objevila řada nečekaných potíží, zvládl Petr Hrůša se svým týmem připravit divadlo na plnohodnotný provoz. 

Administrativní centrum Triniti Brno

Polyfunkční objekt stojí v Brně ve vznikajícím Jižním centru. Je ohraničen ulicemi Trnitou a Úzkou a obchodním centrem Galerie Vaňkovka. Objekt sestává z provozně oddělitelných tří celků tak, že jednotlivé domy vytvářejí s mírou se proměňující jednotu městského bloku se dvěma podzemními podlažími pro parkování a s velkými obchodními plochami v přízemí. Celé ekonomické i architektonické řešení je provázáno, tedy rozvrženo tak, aby zde nedocházelo ke zbytečným tepelným ziskům i ztrátám. Stavba je rozdělena do tří samostatných budov. Dvě šestipodlažní budovy jsou administrativními objekty s obchodním parterem, třetí – desetipodlažní budova má obytnou funkci a obchodní parter. V objektu se nachází také kavárna, jejíž interiér je taktéž prací ateliéru. Velmi zajímavý je například strop, který vytváří z jednotlivých světel hvězdnou oblohu a odráží znamení zvěrokruhu majitelů podniku. 

Ateliér pracoval také na projektu s názvem Otevřené Rudolfinum. Konkrétně měl na starosti rekonstrukci Dvorany a Sukovy síně. Díky tomu se tento historický kulturní stánek ještě více otevřel veřejnosti, konají se zde nejrůznější společenské akce.

Ateliér má před sebou další výzvu, a tou je dlouho očekávaný projekt Janáčkovy filharmonie v Brně. Koncertní sál by měl vyrůst na rohu ulic Veselá a Besední. Budova bude mít šest nadzemních podlaží. Hlavní sál nabídne místa 1200 posluchačům. Samozřejmostí pak bude zázemí, šatny, sklady a zkušebny. Součástí prací je i propojení s vedlejším Besedním domem. Díky tomuto projektu se Brnu otevřou nové možnosti pro pořádání koncertů vážné hudby na světové úrovni. Velký důraz je zde kladen na akustiku, neboť prostory se stanou domovem pro brněnskou filharmonii, jejíž více než stočlenné těleso evropské úrovně hraje i zkouší v nevyhovujících podmínkách.

Další díly pořadu „TV Architect představuje“, kam si pravidelně zveme zajímavé osobnosti a společnosti, můžete vidět ZDE!

Mohlo by vás zajímat

Města a urbanismus
3 m 40 s

Architekti Hrůša & spol.

Je tu další rozhovor z Brna. Tentokrát s Petrem Hrůšou z ateliéru Hrůša. Mluvili jsme o práci ateliéru na rekonstrukci Janáčkova divadla v Brně a také o dalších tématech. Celé video pouze na TV Architect.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Mezi největší investiční akce příštího roku patří v Brně zahájení výstavby Janáčkova kulturního centra

O stavbě koncertního sálu se v Brně dlouho mluví. Magistrát je nyní ve fázi výběru zhotovitele. Soutěžní cena na stavbu koncertního sálu pro Filharmonii Brno je 2,4 miliardy korun, práce potrvají nejméně tři roky. 

Doporučené pořady

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl