ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Magdalena Rochová a Radek Jaroušek ze studia JRA Jaroušek Rochová architekti

TV Architect představuje - Magdalena Rochová a Radek Jaroušek ze studia JRA Jaroušek Rochová architekti

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Passerinvest Group

zrušit

21 m 33 s

JRA Jaroušek Rochová architekti je česká architektonická kancelář se sídlem v Praze. Byla založena v roce 2002. Studio se specializuje na širokou škálu projektů včetně rezidenčních, komerčních, administrativních a veřejných staveb. JRA Jaroušek Rochová architekti jsou známí svým moderním a inovativním přístupem k architektuře, který často kombinuje estetiku s funkčností a udržitelností.

Rodinný dům u parku

Kompletně nová stavba vyrostla v Praze 6 na místě starší budovy a využila toho, co z původního zůstalo užitečné. Lokalita, ve které se pozemek nachází, se rozkládá na okraji vilové čtvrti sousedící bezprostředně s parkem. Parcela je situována v úpatí kopce. Přední část pozemku se nachází v rovině a zadní část klesá v poměrně příkrém svahu. Záměrem bylo, aby dům byl z části zapuštěn do svahu a s využitím přirozeného terénu se pak v přízemí otevíral na jih do vlastní zahrady a přilehlého parku. Snahou architektů byl udržitelný přístup, který by pro novou stavbu uchoval z původní to, co bylo užitečné, v tomto případě nosné konstrukce. 

Vila Košťál – Baba

Jedná se o rekonstrukci vily Košťál, která byla postavena v osadě Baba jako ukázka funkcionalistické architektury v Čechách. Dům podle návrhu architekta Františka Kerharta byl postaven v letech 1933 až 1934. Na počátku rekonstrukce nebyl dům ani zahrada v dobrém stavu, nikdy v minulosti zde neproběhla žádná údržba. Cílem architektů byla designová čistota a respekt k dílu architekta Kerharta.

„Při hledání v archivu jsme zjistili, že existují různé návrhy domu od stejného architekta. Díky těmto plánům jsme se cítili jistější se změnami, které jsme navrhli. Udělali jsme tři změny zvenčí. První změnou bylo propojení východní fasády se zahradou. Druhou změnou bylo propojení nižšího přízemí se zahradou, čímž bylo vytvořeno polozapuštěné patio s vodním prvkem. Za třetí mírně prodlužujeme horní patro, v archivních plánech bylo toto patro větší. V interiéru domu jsme zachovali strukturu a funkce dispozic,“ říká architektka Magdalena Rochová.

Weekend house Vanov

Dům v blízkosti lesa v harmonii s přírodou. Rodinný dům na Sokolovsku se nachází na okraji malého města ve svažitém terénu. Kamenná stěna zapadá do okolní lokality. „Naším cílem bylo dům vytvořit tak, aby nebyl z ulice příliš znatelný. Hlavní část se otevírá do zahrady. Zanechali jsme zde původní zeleň a vše spolu souzní. V každé místnosti máte díky velkému prosklení unikátní přirozený obraz,“ uvádějí architekti.

Novostavba rodinného domu v Malé Lhotě

Pozemek, na kterém dům vznikl, se nachází v malebné vesnici na návsi v údolí na okraji Českomoravské vrchoviny. Původně na tomto pozemku stály vesnické budovy, které byly v dezolátním stavu a byly odstraněny. Hlavním cílem návrhu bylo vytvořit objekt, který by na sebe příliš neupozorňoval. Dům vychází z tvarosloví původních domů na vesnici. Novostaba rodinného domu získala GRAND PRIX ARCHITEKTŮ 2011 - Národní cenu za architekturu v kategorii Rodinný dům.

Rekonstrukce a nástavba secesního domu

Bytový dům se nachází v Praze na Vinohradech v ulici Krkonošská v blízkosti Riegerových sadů. Jedná se o standardní blok domů z 19. století. Dům je orientován severní fasádou do ulice Krkonošská a jižní fasádou do vnitrobloku.

Zásadní pro nás bylo zachovaní secesního charakteru domu, který se objevuje, jak v exteriéru, tak v interiéru. Hodnotné secesní prvky jako velké dvoukřídlé vstupní a interiérové dveře, vysoké stropy, teracové schody s ornamenty, zábradlí schodiště, špaletová okna směrem do ulice včetně parapetního obkladu, velké parkety, ornamentální štuky a zábradlí lodžií jsme se snažili zachovat či nahradit replikami," říkají architekti.

Na tento projekt navazuje projekt pekárny, který se nachází v přízemí domu. Hlavními motivy byla zelená barva a teraco. Tyto prvky propojují kavárnu se secesním domem.

Provaznictví na Malé Straně

Hravý barevný interiér provaznictví se nachází v přízemí činžovního domu z 19. století v Praze na Malé Straně.

„Úkol interiéru Provaznictví se nám od začátku líbil, chtěli jsme přetvořit nepřehledný stísněný prostor v prostor, kde budou výrobky a produkty zajímavě prezentovány a vše bude spolu souznít,“ říkají architekti. Navrženo bylo propojení všech tří prostorů v ucelenou a jednotnou dispozici. Důležitý byl prvek vysokých stropů s klenbami. „Odstranili jsme všechna vestavěná patra a navrátili prostorům původní výšku. V krajních prostorách obchodu jsme navrhli vložená půlpatra, která hmotově nenarušují pocit z vysokých prostor,“ dodávají architekti. Celé vybavení provozovny je atypické a vyrobené na míru.

Další díly pořadu „TV Architect představuje“, kam si pravidelně zveme zajímavé osobnosti a společnosti, můžete vidět ZDE.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu