ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... A.LT Architekti (Peter Lacko)

TV Architect představuje - A.LT Architekti (Peter Lacko)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Obec architektů a Grand Prix Architektů

zrušit

16 m 42 s

Architekt Peter Lacko je absolventem Fakulty architektury ČVUT stejně jako jeho kolega Filip Tittelbach se kterým v roce 2001 založil architektonický ateliér pod názvem a.LT architekti. Již dříve ale spolu pracovali několik let pod vedením architekta Josefa Pleskota.

Ateliér Lacko-Tittelbach sídlí v Praze a věnuje se široké typologii staveb, urbanismu a tvorbě interiérů. Mezi jejich první stavby patří zdravé bydlení na Smíchově.

Rezidence Prachnerova – Praha Smíchov

Jedná se o bytový dům na levém břehu Vltavy s lodžiemi zapuštěnými do ulice a třemi vnitřními atrii. Uvnitř domu jsou pavlačové dispozice se společným prostorem. Hlavním znakem projektu je zdravé bydlení. V objektu je instalován unikátní systém rekuperace vzduchu s filtry druhé generace.

„I v tak velmi frekventovaném městě se dá vytvořit přátelské prostředí pro bytovou funkci, a to především díky tomu, že využíváme nucené větrání, a tím můžeme zamezit akustické zatíženosti,“ říká architekt Peter Lacko.

Hotel v Mozartově ulici

Původně byl projekt koncipovaný jako hotel na křižovatce v Mozartově ulici na Smíchově, kvůli koronakrizi a nedostatku financí byl ale objekt přetvořen na bytový dům.

„Aktuálně jsme hotel přepracovali na bytový projekt a vše dál pokračuje, vše se začíná stavět v nové podobě,“ říká Lacko.

Vily Třebonice

Jedná se o soubor bezbariérových domů, každý objekt má pečlivě promyšlenou dispozici. Projekt zahrnuje využití kvalitních a nadčasových materiálů a chytrých technologií, především pro větrání a klimatizaci. Hotovo by mělo být už tento rok.

Radnice v Praze Ďáblicích

Multifunkční objekt se společenským sálem, poštou a ordinacemi lékařů. Jedná se o jednoduchý přízemní bezbariérový dům. Základem je nosná konstrukce z masivního dřevěného skeletu, fasáda a střecha jsou opláštěny tepelněizolačními panely.

„Takový typ baráku ve veřejné sféře snad ani není, unikátní je těžký skelet a jedinečné opláštění, které se používá spíše na průmyslové haly. Nechtěli jsme, aby dům působil jako instituce, ale jako místo pro setkávání místních lidí,“ říká Lacko.

Rodinná usedlost, Slovensko

Samota uprostřed krajiny představuje rodinné sídlo s funkcí trvalého bydlení i pro rekreaci širší rodiny. Dům čerpá z tradičních stavebních prvků oravského regionu. Zároveň jsou zde ale splněny vysoké moderní standardy. Objekt je rozdělen do tří téměř identických staveb, dvě jsou osazené na kamenném soklu. Konstrukce objektů je převážně zděná.

„Možností bylo několik, nakonec jsem se rozhodl pro tradiční formu tří objektů, které zapadají do krajiny,“ říká Lacko.

Tento projekt získal cenu Dušana Jurkoviče, kterou uděluje Spolek architektů Slovenska.

Rodinný dům ve Zbečně

Jedná se o rodinný dům, který vznikl jako nástavba původního chatového objektu z 50. let. Forma nástavby byla zvolena kvůli stavební uzávěře v lokalitě. Nad nevyhovujícím objektem proto vznikla nástavba postavená na dřevěných sloupech. Jediné, co zůstalo zachováno je garáž, která se využívá jako technické zázemí domu. Celkově se jedná se o celodřevěnou stavbu z masivních dřevěných prefabrikovaných panelů v nepohledové kvalitě, která ale i tak byla v interiéru přiznaná.

Rekonstrukce náměstí Arnošta z Pardubic v Úvale

„Měli jsme za úlohu zabezpečit úzký pruh, který prochází náměstím. Řešila se zde dopravní obslužnost, pakovací stání a vjezdy do domů na náměstí. Byly zde velmi omezené možnosti, ale nakonec se nám zde podařilo velmi jemně vyřešit složitou situaci, a navíc ještě do prostoru zahrnout novou zeleň,“ říká Lacko.

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu