ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Výstava Rohanský ostrov představuje historii, kulturu i přírodní unikáty Karlína a Libně

Výstava Rohanský ostrov představuje historii, kulturu i přírodní unikáty Karlína a Libně

Výstava Rohanský ostrov představuje historii, kulturu i přírodní unikáty Karlína a Libně
19. 4. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: IPR

Území Rohanského a Libeňského ostrova čeká v následujících letech postupná proměna. Proto se Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) rozhodl území, jeho hodnoty a vývoj přiblížit veřejnosti pomocí interaktivní výstavy.

Deset zastavení představuje krajinu řeky s divokou přírodou a lidmi, kteří jsou spjati s pamětí místa, jeho historií a kulturou. Místo, které se rozkládá od Štvanice po Libeňský ostrov čeká postupná proměna.

V rozvoji území chceme vycházet z jeho historie a tradic, které výstava reflektuje. Oblast Rohanského a Libeňského ostrova je nyní trochu zapomenuta, ačkoliv se jedná o výjimečné a velmi rozmanité prostředí. Naší snahou je přiblížit ho zpátky Pražanům,“ říká Petr Hlaváček náměstek primátora pro územní rozvoj.

Výstava provede místem bývalého karlínského přístavu, kdy ulicí Rohanské nábřeží místo proudu automobilů proudila Vltava. Zavede návštěvníky na kultivované, a přitom divoké místo pro kulturu a setkávání lidí Přístav 186 00. Během cesty přívozem HolKa na holešovický břeh a zase zpět seznámí s historií meandru Vltavy. U Invalidovny představí umělce, filmaře i malíře, kteří jsou s místem neodmyslitelně spjati. Z kultury zavede rovnou doprostřed městské divočiny připomínající svojí vegetací keřostep či savanu. Výstavu v květnu doprovodí také informační kontejner IPR, který se vystřídá na Karlínském náměstí a u metra Invalidovna.

„S Rohanským ostrovem máme velké plány i do budoucna. Plánujeme tu zřídit nový park. Právě epidemie covidu a uzávěra okresů ukázala, jak jsou parky a lesy v Praze důležité pro trávení volného času. Jejich návštěvnost meziročně stoupla o 120 %. Stavební práce začnou letos. V první etapě budou hlavně odváženy navážky a provedena hrubá modelace terénu," říká náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček

Výstava je součástí přípravy Koncepce Rohanského a Libeňského ostrova probíhající pod vedením IPR Praha za součinnosti odborníků i místních aktérů a bude podkladem pro postupnou revitalizaci území, které bude sloužit nejen volnočasovým aktivitám, ale musí plnit i funkci protipovodňové ochrany Prahy. Koncepce bude výsledkem mezinárodního výběrového řízení se soutěžním dialogem, do kterého budou zapojeni místní aktéři i odborníci z celé Evropy. Výstava potrvá do 31. srpna.

Psali jsme také:

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu