ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality V Plzni se bude debatovat o územní studii týkající se městského centra

V Plzni se bude debatovat o územní studii týkající se městského centra

V Plzni se bude debatovat o územní studii týkající se městského centra
5. 1. 2018 / Autor: Město Plzeň

Na 10. ledna je naplánované setkání občanů, potenciálních investorů a vlastníků nemovitostí, kteří budou diskutovat o územní studii budoucí zástavby téměř dvanáctihektarové plochy v centru západočeské metropole. Součástí je i plocha po zbouraném kulturním domě, kde měl původně stát obchodní komplex Corso Americká. K jeho stavbě nakonec nedošlo, protože ho Plzeňané před pěti lety odmítli v referendu.

Území mezi Denisovým nábřežím, Sirkovou a Nádražní ulicí a Americkou třídou v Plzni, tedy jedna z nejdůležitějších částí centrálního města bude tématem diskuse, kterou organizuje útvar koncepce a rozvoje plzeňského magistrátu. Debata začne v 17.00 a bude se konat v budově uzavřeného obchodního domu Tesco. Stavbu vlastní developerská společnost Amádeus, tedy ta firma, která chtěla původně postavit referendem odmítnutý komplex Corso. Šlo o investici ve výši 2,5 miliardy Kč.

Veřejná rozprava nad územní studií a výstava o historii místa

Jak zjistila ČTK, veřejné debaty se zúčastní zástupci města, zpracovatelé z útvaru koncepce a rozvoje, klíčoví vlastníci nemovitostí i mimoplzeňští experti na územní plánování a architekturu. „Přítomní budou seznámeni s principem navržených regulačních prvků pro budoucí podobu řešeného území i jeho dlouhodobým vývojem,“ uvedla Ivana Stuchlová z útvaru koncepce a rozvoje města. Při debatě se veřejnosti představí konkrétní mantinely, které studie pro budoucí podobu území stanovuje. „Budeme hovořit o podmínkách kladených na parkování, zeleň, velikost zástavby, vedení uliční sítě a další oblasti důležité pro rozvoj této části města,“ vysvětlila jeho ředitelka Irena Vostracká.

„Lokalita mezi Americkou a Sirkovou ulicí má pro město velký potenciál a z hlediska územního plánování je mu věnována dlouhodobá pozornost. Věřím, že studie vytváří předpoklad pro koordinovaný a rychlý rozvoj území, který bude přínosem pro město, soukromé vlastníky i obyvatele,“ uvedl primátorův náměstek Pavel Šindelář (ODS).

Územní studie Americká–Sirková, kterou zastupitelstvo odsouhlasilo loni v říjnu, vychází z urbanisticko-architektonické soutěže a podrobněji rozpracovává podmínky stanovené v územním plánu Plzně. Kompletní územní studie je na webu útvaru koncepce, od 8. do 28. ledna bude v chodbě Měšťanské besedy výstava k územní studii i historickému vývoji prostoru mezi řekou Radbuzou a železnicí.

Spor s městem o zmařenou investici

Na ploše řešené studií chtěl Amádeus postavit obchodní komplex, který odmítlo referendum v lednu 2013. Kvůli údajně zmařené investici se firma soudí s městem a chce po něm jako náhradu škody 1,853 miliardy Kč. Krajský soud vrátil kauzu k novému projednání k plzeňskému soudu. Město ale v říjnu proti tomu podalo dovolání k Nejvyššímu soudu ČR.

Amádeus od projektu ustoupil poté, co se na jeho podobě nedohodl s radnicí, následně ale začal vyjednávat o jeho změnách. S městem spolupracoval na tvorbě územní studie, po jejímž schválení měl začít připravovat nový projekt. Podle územní studie smí být pro obchod využito nejvíce 60 procent ploch, 20 procent pro bydlení a zbytek pro administrativu a služby. Územní studie má podle magistrátu pomoci vyřešit spor s Amádeem a koresponduje s výsledky referenda.

ČTK, sem

Zdroj vizualizací: Útvar koncepce a rozvoje města Plzeň 

Doporučené pořady

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl