ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality V Plzni se bude debatovat o územní studii týkající se městského centra

V Plzni se bude debatovat o územní studii týkající se městského centra

V Plzni se bude debatovat o územní studii týkající se městského centra
5. 1. 2018 / Autor: Město Plzeň

Na 10. ledna je naplánované setkání občanů, potenciálních investorů a vlastníků nemovitostí, kteří budou diskutovat o územní studii budoucí zástavby téměř dvanáctihektarové plochy v centru západočeské metropole. Součástí je i plocha po zbouraném kulturním domě, kde měl původně stát obchodní komplex Corso Americká. K jeho stavbě nakonec nedošlo, protože ho Plzeňané před pěti lety odmítli v referendu.

Území mezi Denisovým nábřežím, Sirkovou a Nádražní ulicí a Americkou třídou v Plzni, tedy jedna z nejdůležitějších částí centrálního města bude tématem diskuse, kterou organizuje útvar koncepce a rozvoje plzeňského magistrátu. Debata začne v 17.00 a bude se konat v budově uzavřeného obchodního domu Tesco. Stavbu vlastní developerská společnost Amádeus, tedy ta firma, která chtěla původně postavit referendem odmítnutý komplex Corso. Šlo o investici ve výši 2,5 miliardy Kč.

Veřejná rozprava nad územní studií a výstava o historii místa

Jak zjistila ČTK, veřejné debaty se zúčastní zástupci města, zpracovatelé z útvaru koncepce a rozvoje, klíčoví vlastníci nemovitostí i mimoplzeňští experti na územní plánování a architekturu. „Přítomní budou seznámeni s principem navržených regulačních prvků pro budoucí podobu řešeného území i jeho dlouhodobým vývojem,“ uvedla Ivana Stuchlová z útvaru koncepce a rozvoje města. Při debatě se veřejnosti představí konkrétní mantinely, které studie pro budoucí podobu území stanovuje. „Budeme hovořit o podmínkách kladených na parkování, zeleň, velikost zástavby, vedení uliční sítě a další oblasti důležité pro rozvoj této části města,“ vysvětlila jeho ředitelka Irena Vostracká.

„Lokalita mezi Americkou a Sirkovou ulicí má pro město velký potenciál a z hlediska územního plánování je mu věnována dlouhodobá pozornost. Věřím, že studie vytváří předpoklad pro koordinovaný a rychlý rozvoj území, který bude přínosem pro město, soukromé vlastníky i obyvatele,“ uvedl primátorův náměstek Pavel Šindelář (ODS).

Územní studie Americká–Sirková, kterou zastupitelstvo odsouhlasilo loni v říjnu, vychází z urbanisticko-architektonické soutěže a podrobněji rozpracovává podmínky stanovené v územním plánu Plzně. Kompletní územní studie je na webu útvaru koncepce, od 8. do 28. ledna bude v chodbě Měšťanské besedy výstava k územní studii i historickému vývoji prostoru mezi řekou Radbuzou a železnicí.

Spor s městem o zmařenou investici

Na ploše řešené studií chtěl Amádeus postavit obchodní komplex, který odmítlo referendum v lednu 2013. Kvůli údajně zmařené investici se firma soudí s městem a chce po něm jako náhradu škody 1,853 miliardy Kč. Krajský soud vrátil kauzu k novému projednání k plzeňskému soudu. Město ale v říjnu proti tomu podalo dovolání k Nejvyššímu soudu ČR.

Amádeus od projektu ustoupil poté, co se na jeho podobě nedohodl s radnicí, následně ale začal vyjednávat o jeho změnách. S městem spolupracoval na tvorbě územní studie, po jejímž schválení měl začít připravovat nový projekt. Podle územní studie smí být pro obchod využito nejvíce 60 procent ploch, 20 procent pro bydlení a zbytek pro administrativu a služby. Územní studie má podle magistrátu pomoci vyřešit spor s Amádeem a koresponduje s výsledky referenda.

ČTK, sem

Zdroj vizualizací: Útvar koncepce a rozvoje města Plzeň 

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu