Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality V Japonsku jsou miliony prázdných nemovitostí, v oblasti Nagana každá pátá

V Japonsku jsou miliony prázdných nemovitostí, v oblasti Nagana každá pátá

V Japonsku jsou miliony prázdných nemovitostí, v oblasti Nagana každá pátá
30. 4. 2019 / Autor: Wikimedia commons/ Nihonsuku Popisek: Nagano

Rekordních téměř 8,5 milionu domovů zůstává v Japonsku neobydlených, zjistila analýza tamní vlády. Stárnutí obyvatelstva není jedinou příčinou trendu.

Číslo od roku 2013, kdy bylo šetření provedeno naposledy, vzrostlo o dvě stě šedesát tisíc domovů. Portál Nikkei Asian Review prázdné domy dělí do dvou kategorií. Do první spadají nemovitosti držené za účelem spekulace, do druhé všechny ostatní. A právě počet nemovitostí, které před sebou žádnou budoucnost nemají, vzrostl o téměř desetinu na necelých 3,5 milionu rezidencí. V řadě z nich našli vládní pracovníci balíky bankovek či další cennosti.

Podíl volných bytů a domů je nejvyšší v prefektuře Jamanaši u hory Fudži, kde přesahuje dvacet jedna procent. Jen o necelé dva procentní body je na tom lépe prefektura Nagano, kde se v roce 1998 uskutečnily zimní olympijské hry.

Stěhování do metropolí

Příčinou je kromě stárnutí a ubývání japonské populace také stěhování lidí z venkovských oblastí do metropolí. Budování nových domovů však v Japonsku nezamrzlo, od loňského roku  jich je ve výstavbě téměř milion, což představuje meziroční nárůst téměř o procento.

Agentura Bloomberg současně připomíná, že Japonsko není jedinou vyspělou asijskou zemí s mnoha prázdnými nemovitostmi. Rovněž v čínských městských oblastech je prý zhruba pětina domovů bez obyvatel.

E15, red

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl