ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Trh s novými byty zatím krize spojená s pandemií nezasáhla

Trh s novými byty zatím krize spojená s pandemií nezasáhla

Trh s novými byty zatím krize spojená s pandemií nezasáhla
13. 2. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: YIT

Navzdory krizi, která byla loni vyvolána pandemií COVID-19 se byty v hlavním městě prodávaly překvapivě dobře. Svědčí o tom čísla jednoho z předních rezidenčních developerů u nás.  Společnost YIT totiž uplynulý rok hodnotí jako úspěšný, podařilo se jí prodat téměř 300 bytových jednotek. Stejný trend si chce zachovat i letos.

„Vstoupili jsme do nového roku 2021 a bývá zvykem bilancovat rok uplynulý. Ten byl naprosto odlišný od všech předešlých let a bude navždy spojován s krizí způsobenou pandemií koronaviru. Tato skutečnost postavila všechny před nečekané překážky, které bylo třeba v celém průběhu roku překonávat. I přes tyto výzvy se nám ve YIT podařilo vytyčené úkoly splnit a rok 2020 tak můžeme hodnotit kladně. Za největší úspěch považuji, že i přes obtíže spojené s epidemií jsme plánované projekty zdárně dovedli ke kolaudaci a rozprodali v nich všechny byty. Letošní rok bude vzhledem k pokračující pandemii opět velkou zkouškou celého trhu, a to nejenom developerského,“ říká nový generální ředitel YIT Stavo Marek Lokaj.

Firma si dala za cíl více využívat obnovitelné zdroje energie a vylepšovat monitoring a statistiku produkce CO2 ve všech projektech navrhovaných od roku 2020. V rámci závazků nadnárodní skupiny YIT tak plánuje do roku 2030 postupné snižování uhlíkové stopy svých projektů na polovinu, a to z úrovně roku 2019.  

Další oblastí, která bude patřit k prioritám, se stane prefabrikace. „Zde vidíme obrovský potenciál. Díky prefabrikovaným částem dosáhneme ještě kvalitnějšího provedení našich projektů a zejména výrazného zkrácení doby výstavby, což noví majitelé jistě ocení. Zároveň nám umožní lépe čelit nedostatku pracovních sil ve stavebnictví. První prefabrikovaná koupelna byla již součástí vzorového bytu v etapě Pori v Suomi Hloubětín. Začlenit je chceme také do projektu Lappi Hloubětín. V realizaci tohoto cíle nám pomáhají i hluboké znalosti a zkušenosti mateřské společnosti ve Finsku,“ vysvětluje Marek Lokaj.

Hlavní strategickou činností YIT nadále zůstane výstavba a prodej bytů do osobního vlastnictví. Developer se ovšem v tomto roce plánuje také více zaměřit na nájemní bydlení. Letos proto chystá prodej dalších 400 až 650 nových bytů, z čehož zhruba 200 bude vyčleněno právě pro nájemní bydlení. Chystá také nové projekty v Praze 11, 12 a 15 a také v Praze 9, kde chce zahájit výstavbu komplexu Lappi Hloubětín. V letošním roce dále počítá s kolaudací tří svých projektů – druhé etapy Ranta Barrandov, deváté etapy Vantaa areálu Suomi Hloubětín a první části rezidence Parvi Cibulka.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl