ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Studenti prezentovali své představy o využití sklepů pod Emauzy

Studenti prezentovali své představy o využití sklepů pod Emauzy

Studenti prezentovali své představy o využití sklepů pod Emauzy
4. 12. 2017 / Autor: Nina Fibigerová

V Centru architektury a městského plánování (CAMP) proběhla v neděli večer prezentace výsledků workshopu na nové využití sklepů pod areálem Emauz U Karlova náměstí v Praze. Své projekty tu představily čtyři týmy studentů. Od pátku do neděle 1. až 3. prosince přemýšleli nejen o architektonickém řešení sklepního prostoru, ale měli představit ekonomicky životaschopné a udržitelné modely.

Prostory bývalého pivovaru a později skladu brambor o rozloze 1 100 metrů čtverečních jsou dnes prázdné. Město hodlá v roce 2018 investovat do jejich revitalizace a je připraveno jednat o způsobu jejich využití. Vlastní plány magistrátu směřovaly k využití sklepů na parkování. Architekti Institutu pro plánování a rozvoj Prahy, který v areálu Emauz sídlí, ale dávají přednost jinému způsobu využití.  

Hledají řešení, které by lépe korespondovalo s okolím a navázalo by na tradici místa, jež v minulosti žilo bohatým kulturním a společenským životem. Ve druhé polovině 19. století zde byl pivovar, restaurace se zahradou, varieté a později kino. Pivovar, založený v roce 1857, fungoval pouhých 18 let. Definitivně byly jeho budovy zničeny při bombardování v únoru 1945, které poničilo také kostel Nanebevzetí Panny Marie v areálu benediktinského kláštera.

O zahradě v pivovaru najdeme zmínku v knize Stanislava Musila „Sláva a zánik starých pražských pivovarů“. Podle dobového popisu se jednalo o jednu z nejkrásnějších zahrad v Praze a s rozvojem pivovaru se stala „příjemným a hledaným útulkem pražského obecenstva“. Návrat dnešního zanedbaného parčíku před vstupem do emauzských sklepů k podobnému stavu byl také součástí řešení prostoru sklepů v rámci workshopu.

Účastníci workshopu ve svých úvahách vesměs mířili k vytvoření dalšího veřejného prostoru, který by rozšířil nabídku kulturního, společenského nebo sportovního vyžití v lokalitě. Všechny čtyři projekty,  Creative Cave, Activated Hub, Sklepy i Podzemí, nabídly v zásadě podobný mix funkcí: tělocvičnu, lezeckou stěnu, kulturní prostory, kino, restauraci. Creative Cave přidala atrakce typu virtuální reality a laser game, o které je velký zájem a v Praze jich je zatím málo. Do parčíku před vchodem umístili členové skupiny letní pracovnu. Tým Podzemí nabídl navíc co-workingový prostor a pochvalu poroty sklidila akčnost jeho členů, kteří během workshopu kontaktovali Impact Hub, mezinárodního provozovatele tohoto typu prostor. Kritiku poroty ve složení Jaroslav Zima (D3A), Katka Nováková, Marek Sivák a Ben Markel si naopak vysloužil záměr probourat strop jednoho ze sklepních prostorů a vpustit do něj denní světlo prosklenou střechou. Projekt Sklepy slavil úspěch se záměrem pěstovat v tmavých a vlhkých sklepích houby pro gastroprovozy. Všem návrhům pak porota vytkla příliš široké spektrum funkcí a nedostatečné napojení na okolí.

Na závěr vedoucí kanceláře participace IPR Milan Brlík nabídl účastníkům, že s nimi bude porota na dalším vývoji jejich návrhů spolupracovat tak, aby vznikla skutečně využitelná řešení. Ta pak bude IPR prezentovat magistrátu s cílem iniciovat debatu o kreativním využití sklepů i prostoru před vchodem. Zdůraznil, že pro studenty byl workshop cennou zkušeností a výstupy z něj jsou velmi přínosné, zvláště s přihlédnutím k tomu, že na jejich vypracování měli účastníci pouhé dva dny.  

Foto zdroj: Kancelář Prague Citymakers, IPR

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu