Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Referendum neplatí, pro Vřídelní kolonádu se hledá nové řešení

Referendum neplatí, pro Vřídelní kolonádu se hledá nové řešení

Referendum neplatí, pro Vřídelní kolonádu se hledá nové řešení
17. 1. 2018 / Autor: Wikimedia Commons

Karlovarské referendum o osudu Vřídelní kolonády je neplatné, zúčastnilo se ho málo lidí. Město i občanská sdružení se tak znovu zabývají otázkou, jak vyřešit neutěšený stav kolonády kolem nejteplejšího minerálního pramene v Česku. Do hry se vrací architektonická soutěž s mezinárodní účastí i opakování referenda, byť s novou otázkou.

Současná Vřídelní kolonáda z roku 1975, jejímž autorem je Jaroslav Otruba, má vlivem agresivní vřídelní vody a plynů poškozenou konstrukci, a to v obou svých částech – v oblasti technického zázemí v podzemí, i v nadzemní části. Její havarijní stav se řeší již několik let, v roce 2016 dokonce karlovarští zastupitelé schválili vyhlášení architektonické soutěže. Doteď k tomu však nedošlo.

Minulý víkend mohli Karlovarští o budoucnosti kolonády hlasovat (informovali jsme v článku V Karlových Varech lidé v lednu rozhodnou o osudu Vřídelní kolonády), jenže referenda, které chtělo zastavení oprav a nahrazení současné kolonády replikou té původní od vídeňského architektonického studia Fellner & Helmer, se zúčastnilo málo lidí. K minimální účasti jich chyběla přibližně stovka. Organizátoři sice už dnes hovoří o tom, že by se mohlo referendum, s pozměněnou otázkou, která vypouští kontroverzní dodatek o zastavení oprav, konat znovu, mnohem častěji se však ozývají hlasy podporující urychlení architektonické soutěže.

Nejdřív je však třeba zajistit samotné zázemí Vřídla. V Karlových Varech v současnosti probíhají kroky na vymístění technologií mimo kolonádu. Poté by se měla opravit konstrukce kopule nad původním výtryskem pramene, jenž je dočasně umístěn před kolonádou.

Referendum je možné konat každé dva roky, architektonická soutěž, dokonce s mezinárodní účastí, jak navrhuje vedení města, se z tohoto pohledu skutečně zdá být rychlejším řešením. Kalovarské Vřídlo patří mezi naše významné turistické cíle, byla by škoda kazit dobrý dojem z atrakce nevyhovujícím stavem budovy, v níž se nachází.

sem, ČTK

 

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl