CZ
  • EN
Více kanálů
Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Prvorepublikový Masarykův most v Kolíně by se měl rekonstruovat

Prvorepublikový Masarykův most v Kolíně by se měl rekonstruovat

Prvorepublikový Masarykův most v Kolíně by se měl rekonstruovat
22. 2. 2018 / Autor: Wikimedia Commons / Stribrohorak
Prvorepublikový Masarykův most v Kolíně by se měl rekonstruovat

Kolín chce v následujících třech letech opravit Masarykův most, který je podle vedení města významnou památkou prvorepublikové architektury. Kolín nyní schválil návrh na oslovení firem, které by měly zpracovat projektovou dokumentaci, podle níž se pak bude město řídit. Město chce nejen opravit nejvíce poškozená místa, ale zaměřit se i na vzhled mostu.

Celkové náklady, které si opravy mostu z roku 1927 vyžádají, zatím nejsou známy. V letošním rozpočtu má Kolín na opravy mostu vyčleněn jeden milion korun. „Pro letošní rok se počítá s tím, že už nějaké základní práce budou zahájeny,“ řekl starosta města Vít Rakušan. Město podle něj bude při opravách postupovat po logických částech. „Rozhodně to nebude tak, že najednou postavíme lešení a celý most uzavřeme. Chceme, aby opravy co nejméně zasahovaly do provozu na mostě,“ dodal starosta.

V první fázi se opraví nejpoškozenější místa, jako je zábradlí nebo mostní pilíře, na kterých jsou praskliny. Následovat bude vizuální stránka, například nový nátěr. „Dlouhodobě chceme most uvést do stavu, který by odpovídal tomu, že je to významná památka prvorepublikové architektury,“ doplnil Rakušan. Oprava se bude týkat především vizuální stránky, statika mostu je v pořádku.

Plány na stavbu mostu přes Labe pocházely v Kolíně ještě z počátku 20. století, v důsledku první světové války k jejich realizaci nedošlo, podruhé se v Kolíně o mostě rozhodovalo ve 20. letech 20. století, projekt vznikal mezi lety 1924 – 1925, samotná stavba, jejíž architektonickou úpravu provedl architekt František Roith, byla do provozu uvedena 4. června 1927.

sem, ČTK

 

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2018 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl