ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Přijďte se podívat do pražského CAMP, projekt Polaď Prahu jde do finále

Přijďte se podívat do pražského CAMP, projekt Polaď Prahu jde do finále

Přijďte se podívat do pražského CAMP, projekt Polaď Prahu jde do finále
29. 5. 2018 / Autor: Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy Popisek: Pozvánka na výstavu
#výstava
další

Projekt Polaď Prahu míří do finále. Takzvaný Plán udržitelné mobility Prahy a okolí se představí na interaktivní výstavě v pražském CAMP v Emauzích. Akce startuje v úterý 29. května a lidé si tam vyzkouší, jaké to je, sestavit plán mobility podle vlastních představ. Dokument je navržen do roku 2030 a je nezbytný také proto, aby hlavní město mohlo dál využívat evropské dotace.

Podle analýzy problémových míst a široké diskuse s odbornou veřejností vznikl návrh čítající dvě stě čtyřicet opatření, která přinesou celé metropolitní oblasti snadnější spojení s hlavním městem, pomůžou zklidnit dopravu, ale zaměří se také na rozvoj elektromobility a bezpečnost.

Mezi zásadní projekty patří dokončení Pražského okruhu nebo výstavba linky metra D. Díky plánu mobility bude moci Praha dál čerpat evropské dotace z Operačního programu Doprava, v případě Středočeského kraje z Integrovaného regionálního operačního programu.

Zvýšení podílu dopravy

Plán mobility vstupuje do závěrečné fáze projektu. Schválit bychom ho chtěli ještě do komunálních voleb, budeme tak schopni dál čerpat peníze z evropských fondů,“ říká náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek a dodává: „Budeme masivně investovat do rozšíření kapacit parkovišť P+R, a to zhruba pětinásobně. Zároveň počítáme se zvýšením podílu veřejné, pěší a cyklistické dopravy o tři procenta na sedmdesát tři procent, vybudujeme téměř sto kilometrů nových cyklotras a chybět údajně nebudou ani klíčové dopravní stavby, bez nichž se město neobejde.“ Plán tak reaguje na potřeby současné společnosti, která vyžaduje dobrou dopravní obslužnost a snadnou dostupnost služeb a zboží.

Aktuálním trendem je rozvoj elektromobility, lidé chtějí žít v čistých a klidných městech. Město se tak bude soustředit na lepší dostupnost nabíjecích stanic, protože počítá s rapidním navýšením elektrovozidel. Z dnešních 1060 vozů v Praze chce do roku 2030 dosáhnout navýšení až na 56 000 vozidel. Návrhy opatření se týkají také rozvoje provozu elektrobusů.

Klíčová je rovněž bezpečnost a bezbariérovost dopravy. „Navržená opatření mají snížit počet usmrcených a těžce zraněných při dopravních nehodách. V Praze při nich ročně zemře více než dvacet lidí. Od zavedení navržených opatření si slibujeme zásadní redukci těchto tragických událostí. V plánu jsme nezapomněli na rodiny s dětmi, seniory ani hendikepované. Náš cíl je mít do roku 2025 bezbariérovou městskou dopravu,“ dodává Dolínek.

Součástí Plánu je zásobník opatření

Součástí Plánu udržitelné mobility Prahy a okolí je tzv. zásobník opatření. Původně se v něm objevily více než čtyři stovky opatření za celkem tři sta čtyřicet miliard. Pracovní skupina projektu P+ nakonec vybrala dvě stě čtyřicet návrhů za výsledných sto dvanáct miliard korun, jež může město do roku 2030 proinvestovat. Ilustrativně, pro rozvoj parkovišť P+R plán doporučuje uvolnit cca tři miliardy korun, do pěší a cyklistické dopravy by mohlo jít téměř dvě miliardy korun a pět set milionů korun do rozvoje elektromobility.

Největšími položkami financovanými z městského rozpočtu by měly být výstavba metra D za čtyřicet miliard korun a rekonstrukce ulic a mostů celkem za dvacet osm miliard korun. Díky pomoci státu však pražskou dopravu zlepší také investice do Pražského okruhu za čtyřicet sedm miliard korun nebo do železničního napojení letiště a Kladna za dvaatřicet miliard korun.

Praha při přípravě plánu úzce spolupracovala s Ministerstvem dopravy. Z jeho pohledu je na plánech mobility zásadní pojetí dopravy jako celku. „Považujeme za důležité neupřednostňovat pouze jeden druh dopravy, ale pracovat koncepčně na společném vyladění všech módů dopravy. Navíc oceňujeme dlouhodobé plány, které berou v potaz názory veřejnosti a jsou šetrné k přírodním a finančním zdrojům,“ zmiňuje vedoucí oddělení dopravní politiky a čisté mobility Ministerstva dopravy Vít Sedmidubský. V rámci participace byly do přípravy plánu zapojeny také nejdůležitější instituce pod záštitou magistrátu, odborníci, akademici, partneři z neziskových organizací, městských částí, ale i samotní občané a zástupci různých zájmových skupin.

„Plán udržitelné mobility je praktickým krokem k naplnění nového Strategického plánu Prahy, který byl schválen městem v roce 2016. Pro Prahu bude závazným dokumentem, pro Středočeský kraj bude mít sice jen doporučující charakter, ale s tímto krajem chceme do budoucna v této věci úzce spolupracovat. Každopádně jeho realizace bude mít zásadní vliv na kvalitu života v celé metropolitní oblasti, tedy v Praze a jejím okolí,“ zmiňuje ředitel Sekce infrastruktury Institutu plánování rozvoje hlavního města Prahy Marek Zděradička a dodává: „Všichni společně chceme, aby plán mobility nebyl jen podklad pro stavbu velkých projektů. Město je živý organismus, ve kterém se musí lidé dobře cítit, a je třeba vytvářet vyvážené podmínky pro všechny jeho uživatele. Proto jsou důležité projekty, jako je rekonstrukce Zenklovy a Vinohradské nebo Malostranského a Václavského náměstí.“

Plán mobility a Metropolitní plán

Plán mobility je souběžně vznikajícím dokumentem ve vztahu k Metropolitnímu plánu, který představuje nový územní plán Prahy. Reaguje na to, jak by se měla Praha vyvíjet, a také na hlavní společenské, ekonomické a sociologické otázky dotýkající se plánované výstavby. Územní plán určuje, kde se má ve městě stavět, včetně dopravních staveb, nebo kde naopak zachovat krajinný a přírodní ráz. Dobře naplánované město má vliv na chování obyvatel (roztroušená výstavba na okraji přináší větší dopady než bydlení v kompaktním městě, kde je metro nebo tramvaje). Oproti tomu je plán mobility zaměřen na dopravu, tudíž na pohyb lidí a zboží v celé metropolitní oblasti. Od konce května bude možné vidět oba plány současně na jednom místě v Centru architektury a městského plánování.

Výstava

Výstava Plánu udržitelné mobility Prahy a okolí nabídne návštěvníkům pohled do budoucnosti dopravy v hlavním městě a koncepční dokument tak získá reálné obrysy. Lidé se díky demonstraci na konkrétních případech dozvědí, jak se bude v následujících letech vyvíjet doprava v metropoli a nejbližším okolí. Výstava s doprovodným programem se koná od 29. května do 17. června denně (kromě pondělí) od 9 do 21 hodin v budově CAMP, který sídlí v areálu Emauzského kláštera v ulici Vyšehradská 51 v Praze 2.

„Hned na začátku výstavy se může návštěvník zahloubat do problémových map zobrazujících nejkritičtější místa v Praze v automobilové, hromadné a cyklistické dopravě. Následně zhlédne krátký film, který představí vizuální formou budoucí směřování pražské dopravy. Studijním typům pak výstava nabídne přehled všech dvou set čtyřiceti karet opatření, která se v metropolitní oblasti připravují, tedy konkrétních plánovaných změn v dopravě,“ říká koordinátor projektu Polaď Prahu Daniel Šesták.

Na dotykových obrazovkách budou návrhy k dispozici zájemcům a jestliže je některý z nich zaujme, pak si kartu budou moci ihned přeposlat na e-mail k bližšímu prostudování. Na závěr si návštěvníci pomocí originální hry vyzkoušejí, jak se takový plán udržitelné mobility tvoří. Díky této hře si lépe představí, kolik menších dopravních staveb je možné postavit za stejnou cenu, za jakou se staví nové metro nebo velké silniční stavby.

nyv

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl