ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Památkáři vydávají katalog jihočeské venkovské architektury

Památkáři vydávají katalog jihočeské venkovské architektury

Památkáři vydávají katalog jihočeské venkovské architektury
9. 11. 2017 / Autor: NPÚ ÚOP České Budějovice

Zájem o selské baroko podnítil v roce 1998 zápis jihočeské obce Holašovice na seznam památek světového kulturního dědictví UNESCO. Stejný zájem stojí i za vznikem mýtu o „typické české vesnici“. Národní památkový ústav v Českých Budějovicích představil publikaci Holašovice v kontextu jihočeské venkovské architektury, která má ukázat mnohotvárnost jihočeské venkovské architektury a představit jednotlivé regiony s jejich charakteristickými znaky.

Vstup Holašovic do elitní skupiny památek UNESCO mimo jiné znamenal, že si většina zahraničních turistů (a nejen jich) automaticky spojuje obrázek typické „české“ vesnice s holašovickou návsí. Téma vesnické architektury je však mnohem složitější už jen v samotném regionu jižních Čech. Pavel Hájek, jeden z 11 autorů publikace, uvádí, že jde o zjednodušení poměrně paradoxní, protože třeba štíty holašovických statků jsou prý až na výjimky dílem německy mluvících obyvatel, jejichž předkové se v Holašovicích usadili již v první polovině 16. století.

Několikaletá práce památkářů z Českých Budějovic nyní ukazuje, že krajinná rozmanitost, odlišnosti v ekonomickém, historickém a národnostním vývoji zanechaly v jižních Čechách širokou typovou skladbu venkovské architektury. Na Doudlebsku jde o špýcharové domy, pro příhraniční pásmo od Nové Bystřice přes Novohradsko, Kaplicko a Českokrumlovsko jsou typické, tzv. vierkanty, tedy mohutné, uzavřené usedlosti. A svou vlastní typickou stavbu má i Šumavsko. Šlo o typ domu, který zde vydržel poměrně dlouho. „Poloroubené usedlosti ve vyšších polohách šumavského podhůří se stavěly ještě v druhé půli 19. století,“ vysvětluje Hájek.

Naproti tomu tzv. selské baroko vychází z dispozičního a především výtvarného řešení venkovských staveb v rovinaté centrální části jižních Čech, na tzv. Blatech. Tvarově bohatá průčelí zdobená štukovou výzdobou čerpala z barokních a klasicistních předloh „Zděná architektura nahradila v průběhu druhé a třetí čtvrtiny 19. století starší, převážně roubenou zástavbu,“ říká Pavel Hájek a dodává, že vzory vytvořené známými i neznámými zednickými mistry byly inspirací pro další stavitele.

Třísetstránkový katalog, vydaný jako součást stejnojmenné výstavy, je podle jeho autorů pozvánkou k dalšímu poznávání venkovského prostředí jižních Čech, k uvědomování si hodnot, které tvoří unikátní prostředí místních vsí a které bohužel pod tlakem moderního způsobu života mizí. Zájemci si jej mohou zakoupit buď přímo v budově NPÚ ÚOP v Českých Budějovicích, nebo od poloviny listopadu také na e-shopu NPÚ.

(sem)

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu