ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Open House Praha znovu otevírá budovy – jubilejní 5. ročník festivalu se uskuteční 18. a 19. května 2019 - aktualizováno

Open House Praha znovu otevírá budovy – jubilejní 5. ročník festivalu se uskuteční 18. a 19. května 2019 - aktualizováno

Open House Praha znovu otevírá budovy – jubilejní 5. ročník festivalu se uskuteční 18. a 19. května 2019 - aktualizováno
7. 5. 2019 / Autor: Radomír Kočí Popisek: Velký strahovský stadion

O víkendu 18. a 19. května se uskuteční jubilejní 5. ročník festivalu Open House Praha 2019, který otevře celkem 80 běžně nepřístupných budov a prostorů. Festival zve k návštěvě architektonicky zajímavých domů i památek z různých historických období a představí v programu celkem 38 novinek. Organizátoři připravili i dvě tematické sekce, které se věnují šetrným budovám a budovám a prostorům v majetku hl. města Prahy. „Jako výrazné zástupce tematických sekcí bych zmínila zejména moderní budovu Visionary, která na začátku dubna získala jako první budova v ČR certifikaci WELL GOLD zohledňující zdravé pracovní prostředí. Dále pak naprostý světový unikát, Velký strahovský stadion, který svým příběhem připomíná turbulentní události 20. století a zároveň vzbuzuje otázky nad budoucím rozvojem celé oblasti Strahova,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková. Vstup do všech budov je zdarma bez nutnosti předchozí registrace.

Více informací o všech budovách a programu naleznou zájemci na: www.openhousepraha.cz

Facebooková událost: Open House Praha 2019

Festivalový týden

Open House Praha není jen jeden víkend v roce. „Oslavit páté výročí festivalu jsme se rozhodli tím, že jsme již v týdnu před festivalem připravili bohatý program pro širokou veřejnost,“ říká Andrea Šenkyříková. Od 13. května se pro návštěvníky otevře v prostorách jedné z festivalových budov, bývalých radničních domů, festivalové infocentrum, kde si mohou zakoupit festivalového průvodce a další materiály. Otevírací doba infocentra na Malém náměstí 7, v Praze 1 je po–pá od 10–18 hodin a o víkendu od 9–19 hodin. Vyplout za poznáním města s trochu jiné perspektivy mohou zájemci v úterý 14. května 2019 od 18.00 hodin na historickém parníku Vltava. Projížďka s názvem Město a řeka přiblíží díky výkladu architekta Petra Kučery vztah města k vodě a vývoj pražského nábřeží a pražských mostů. O tématu šetrné architektury lze přijít debatovat ve středu 15. května od 19.00 hodin v prostorách Business Link Visionary, opět jednoho z otevřených festivalových míst. Ve čtvrtek 16. května od 19.00 hodin se pak v Centru pro architekturu a plánování hl. města Prahy (CAMP) uskuteční přednáška o tom, jak vznikají stavby z obřích lego kostek. Představí se jeden z hlavních stavitelů Czech RepuBrick, který stojí za stavebnicemi obřího Národního muzea, Tančícího domu, vysílače Ještěd. Vstup je zdarma a zváni jsou lego nadšenci všech generací.

Informace o všech doprovodných programech na: http://openhousepraha.cz/doprovodny-program/

Centrum Prahy i širší okolí

Open House Praha se letos rozprostře na území deseti městských částí. „Praha není jen historické centrum s památkami, ale v posledních letech vyrostla řada architektonicky hodnotných objektů i v jejích okrajových částech. Chtěla bych proto návštěvníky vyzvat, aby se nebáli objevovat i tyto vzdálenější oblasti jako Suchdol, Strašnice a Staré Ďáblice nebo vyrazili za poznáváním budov přímo v městských částech, kde bydlí. Možná budou sami překvapeni, jaké poklady ukrývají,“ doplňuje Andrea Šenkyříková. Pražská čtvrť Ďáblice na severu města se může pyšnit nevídanou koncentrací moderních staveb či přestaveb, které vznikly v posledních letech – obecní dům, komunitní centrum nebo základní škola. V Suchdole zase vyrostlo nové Mezifakultní centrum environmentálních věd II a ve Strašnicích se kromě funerálních staveb krematoria a hřbitovních kaplí návštěvníci mohou podívat i do některých rezidenčních projektů. „Velmi mě těší, že se letos také poprvé zapojila Nová budova ČVUT, Fakulta architektury v Dejvicích. Veřejnost si tak může prohlédnout prostory, kde se vzdělávají architekti a rodí nové myšlenky,“ uzavírá aktuality z programu Andrea Šenkyříková.

Celý program festivalu na: http://openhousepraha.cz/program-2019/

Program pro celou rodinu

Ani letos Open House Praha nezapomíná na rodiny s dětmi. „Poznáváním budov, jejich architektury a příběhů se snažíme přitáhnout pozornost dětí k městské architektuře a veřejnému prostoru. Děti pomocí interaktivních úkolů, prohlídek a zážitkových her mohou s námi objevovat město,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková. Novinkou letošního ročníku je zážitková hra ArchitektuHra, díky které děti s rodiči nahlédnou do vybraných otevřených festivalových budov a při tom vyluštit i nejrůznější hádanky. Odpočinout si mohou rodiče s dětmi přijít do CAMPu, kde bude po celý festivalový víkend připravena otevřená lego dílna a výstava obřích architektonických modelů z kostek lega. V šesti vybraných budovách proběhnou speciální komentované prohlídky pro děti s listy pro malé architekty, díky kterým se děti zábavnou formou se dozví zajímavé informace o konkrétní stavbě a její architektuře. Vstup na všechny dětské programy je zdarma.

Všechny akce pro děti naleznou zájemci zde: http://openhousepraha.cz/program-pro-deti/

Facebooková událost: Open House Praha – dětem

Festival pro všechny

Open House Praha by se nemohl uskutečnit bez zapojení stovek dobrovolníků. Andrea Šenkyříková k tomu říká: „Našemu nejstaršímu dobrovolníkovi je 82 let. Profesní škála je velmi pestrá, od studentů přes právníky, lékaře nebo administrativní pracovníky.“ Dobrovolníci poskytují návštěvníkům informace, pomáhají s organizací nebo provázejí na otevřených budovách. V letošním roce jsou v budovách k dispozici i česko-anglické dobrovolnické průvodcovské týmy a také tým studentů z Filozofické fakulty UK, kteří tlumočí vybrané prohlídky do českého znakového jazyka. Novinkou je simultánní přepis komentovaných prohlídek pro neslyšící na dvou vybraných festivalových budovách. Kromě toho organizátoři nezapomínají ani na návštěvníky s fyzickým hendikepem či rodiny s kočárky, pro které poskytují informace o bezbariérovém přístupu u všech budov.

Facebooková událost: Open House Praha 2019 – pro neslyšící

5 let festivalu

Organizátoři festivalu Open House Praha v uplynulých čtyřech letech zpřístupnili celkem 192 budov, které zaznamenaly dohromady přes 185 000 návštěv. Festival láká každým rokem desítky tisíc návštěvníků, a to nejen z řad obyvatel hlavního města, ale lidí z celé České republiky a zahraničí. Open House je největší světovou architektonickou akcí.

Historie Open House

Koncept festivalu vznikl v Londýně v roce 1992 a od té doby se rozšířil do 46 měst po celém světě. Před šesti lety se i Praha stala součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide a od roku 2015 otevírá široké veřejnosti více budov. Patronkou pražského festivalu je od prvního ročníku světoznámá architektka českého původu Eva Jiřičná, která stála u počátků londýnského festivalu Open House a byla jeho součástí téměř dvacet let. Organizátorem akce je stejnojmenná organizace Open House Praha, z. ú., která se vedle pořádání festivalu věnuje také celoročním aktivitám, včetně rozvoji vzdělávacích programů pro dobrovolníky, děti, mladé dospělé či lidi s hendikepem.

Seznam budov podle typologie

1 šetrná budova

2 budovy v majetku hl. města Prahy

Administrativa

Akciový parní mlýn (Classic 7) – kanceláře společnosti Etnetera

Akciový parní mlýn (Classic 7) – kanceláře společnosti HBO Europe

Amazon Court (1)

Delta (1)

DOCK IN TWO (1)

Filadelfie (1)

Greenline – sídlo společnosti SCS Software (1)

Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy

Obecní dům Ďáblice

Palác Křižík II – sídlo společnosti Seznam.cz (1)

Quadrio (1)

Raiffeisen stavební spořitelna – sídlo

Visionary (1)

Visionary – prémiové kanceláře a coworking Business Link Visionary

Všeobecný penzijní ústav – Radost

Bydlení v proměnách času

Laichterův dům

Port X (1)

Rezidence Červený dvůr (1)

Rezidence Modřanka (1)

Rezidence Myslíkova

Rezidence primátora hl. města Prahy (2)

Štencův dům – sídlo coworkingu Opero

Winternitzova vila

Zeitraum Student Housing

Funerální architektura

Ďáblický hřbitov

Evangelický hřbitov ve Strašnicích

Krematorium Strašnice

Nová obřadní síň na Olšanských hřbitovech

Historické paláce a památky

Desfourský palác  (2)

Dům pážat pánů z Martinic  (2)

Dům U Dvou zlatých medvědů

Dům U Kamenného zvonu – Galerie hl. města Prahy

Forum

Hotel International Praha

Hrzánský palác

Invalidovna Praha

Lichtenštejnský palác

Palác Dunaj

Palác Ericsson

Palác Lucerna

Palác Metro

Petschkův palác – sídlo Ministerstva průmyslu a obchodu ČR

Radniční domy (2)

Schebkův palác, sídlo instituce CERGE-EI

Trauttmannsdorfský palác

Zámek Troja – Galerie hl. města Prahy

Kultura

Cubex Centrum Praha

Disk, divadelní scéna DAMU

Komunitní centrum Vlna Ďáblice

Národní dům v Karlíně – sídlo Českého rozhlasu Regina DAB Praha a Region

Palác Metro – Divadlo Image

Pražské kreativní centrum

Veletržní palác, Národní galerie Praha

Sakrální stavby

Kaple Nejsvětější Trojice a sv. Václava v Ďáblicích

Kaple sv. Václava na Vinohradském hřbitově

Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka

Společenské centrum Bethany

Technické a industriální památky

Muzeum studené války, bývalý protiatomový kryt v hotelu Jalta

Ústřední telekomunikační budova CETIN – Česká telekomunikační infrastruktura, a. s.

Vodárenská věž na Letné

Vzdělání a výzkum

Akademie výtvarných umění v Praze

Centrum architektury a městského plánování

Dům zemědělské osvěty

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze

Fakultní ďáblická škola

Filosofický ústav, Sociologický ústav, Ústav dějin umění AV ČR

Gymnázium Duhovka

Gymnázium Jana Keplera

Hvězdárna Ďáblice

Mezifakultní centrum environmentálních věd II – Katedra zahradní a krajinné architektury a Libosad ČZU

Nová budova ČVUT v Praze – Fakulta architektury (1)

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR – historická budova

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR – nová budova (1)

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze

Základní škola a Mateřská škola Bílá

Železnice

Masarykovo nádraží

Nádraží prezidenta Wilsona, Praha hlavní nádraží

Speciality

Historický parník Vyšehrad

Velodrom Třebešín

Velký strahovský stadion (2)

Open House Praha

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl