Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Novou podobu usedlosti Cibulka určí výsledek architektonické soutěže

Novou podobu usedlosti Cibulka určí výsledek architektonické soutěže

Novou podobu usedlosti Cibulka určí výsledek architektonické soutěže
14. 4. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto:

Chátrající usedlost Cibulka v pražských Košířích najde konečně využití. Objekt koupila Nadace rodiny Vlčkových, kterou nedávno založil generální ředitel antivirové firmy Avast Ondřej Vlček spolu s manželkou Katarínou. V komplexu Vlčkovi plánují vybudovat dětský hospic s paliativním střediskem, kavárnu či vzdělávací a komunitní prostory pro veřejnost.

Městská část Praha 5 se snažila stav Cibulky vyřešit už delší dobu a jednala také o odkupu celé usedlosti.  V mezidobí se ale našel soukromý investor, který má jasný cíl. Usedlosti se tak konečně navrátí její zašlá krása.

Historie usedlosti však sahá až do 14. století. Do současné podoby empírového zámečku byla přestavěna na počátku 19. století, ale poslední desítky let chátrala. O osudu nevyužité usedlosti se jedná od 90. let minulého století, několikrát ji obsadili squatteři.

Nadaci se podařilo získat celý areál o rozloze 11 595 m2, včetně nedalekého Čínského pavilonu. Usedlost se bude renovovat s respektem k historii areálu a duchu místa, ve spolupráci s odborníky na památkovou péči. Novou podobu usedlosti určí výsledek architektonické soutěže, do níž chce nadace přizvat renomované architekty.

Manželé Vlčkovi chtějí areál nejen rekonstruovat, ale také otevřít okolí jako místo setkávání lidí. Vznikne zde dětský hospic a paliativní středisko s veškerou odbornou péčí. K tomu se otevřou komunitní a vzdělávací prostory s kavárnou, které se stanou nedílnou součástí okolního života a budou nabízet zážitky, kulturu a odpočinek široké veřejnosti. Investice do obnovy zdevastovaného statku se odhadují na přibližně 300 milionů korun.

 

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl