ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Inovace a technologie Materiály, technologie a konstrukce Nízkoenergetická administrativní budova byla postavena za 12 měsíců

Nízkoenergetická administrativní budova byla postavena za 12 měsíců

Nízkoenergetická administrativní budova byla postavena za 12 měsíců
23. 5. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová

Častým tématem poslední doby jsou nízkoenergetické budovy a legislativní požadavky na výstavbu vyplývající z vyhlášky o energetické náročností, (vyhláška č.264/2020 Sb. a poslední zvýšení energetických požadavků platné od 1.1.2022). Ty se týkají rezidenčního bydlení, ale i administrativních budov. Příkladem splnění požadavků této výstavby je dvoupodlažní budova v Podbořanech, která vznikla za 12 měsíců pro potřeby společnosti dodávající speciální stavební systém právě pro nízkoenergetické budovy. Firma tak byla sama sobě zákazníkem.

Společnost IZOPOL DVOŘÁK, s.r.o. je producentem výrobků z polypropylenu a polystyrenu zejména pro elektrotechnický a stavební průmysl. Tyto výrobky slouží k mechanické a tepelně izolační ochraně výrobků a staveb.  Pro vyřešení potřeb kancelářských a reprezentativních prostor společnosti vznikla za 12 měsíců v Podbořanech novostavba dvoupodlažní administrativní budovy o rozměrech 30,6 x 12 m s objemovým faktorem tvaru budovy A/V 0,50 (m2/m3).

V budově je 13 kanceláří, sociální zázemí a ve vstupní hale je umístěna vzorkovna výrobního sortimentu společnosti. Stavba je železobetonová s obvodovým zdivem z polystyrenového ztraceného bednění Maxplus 450N z vlastního výrobního programu. Díky tomuto stavebnímu systému nejen, že docílíte větších úspor, ale také díky konstrukci získáte více místa.

Hlavní výhodou systému Maxplus oproti běžnému zdivu jsou i více než dvojnásobně lepší tepelně izolační vlastnosti. Budoucí náklady na vytápění se tak podstatně sníží. Díky zdivu majitelé budov ušetří na provozních nákladech a také zaplatí méně za zdroj tepla a otopnou soustavu.

Díly stavebního systému jsou vyrobeny ze speciálního expandovaného pěnového polystyrenu. Konkrétně pro stavbu budovy v Podbořanech byly využity tvárnice o tloušťce 50–300 mm. Součástí systému jsou i tvarovky, kterými jsou vyřešeny konstrukční detaily ostění a překladů. Systém zcela eliminuje tepelné mosty a zajištuje vzduchotěsnost objektu.  Ztracené bednění bylo po sestavení vyplněno armovaným betonem o tloušťce stěny 150 mm. Díky této konstrukci vznikla mimořádně odolná stavba. Vzhledem k použití 300mm izolačního extrudovaného polystyrenu (EPS) s grafitovou složkou má zdivo součinitel prostupu tepla pouze U = 0,10 W/(m2K).

Vysoké tepelně izolační parametry budovy jsou dosaženy i vzhledem k použití polystyrenu z vlastní výroby pro podlahy. Ta je pod celým objektem provedena z EPS 150 v tloušťkách 140 až 180 mm. Tepelná izolace střechy a její odvodnění je provedeno ze spádových klínů z EPS 100 v tloušťce 240–440 mm. V objektu je pro vytápění použito tepelné čerpadlo české výroby vzduch – voda s výkonem 18 kW a topným faktorem COP 3,6 při teplotní charakteristice A2/W35. Zálohou tepelného čerpadla je elektrokotel. Větrání budovy probíhá pomocí VZT jednotky s rekuperačním výměníkem pro zpětné získávání tepla. Součástí klimatizace jsou i tři chladící jednotky.

Okenní a dveřní výplně jsou zaskleny pomocí izolačního trojskla. Okna jsou doplněna stíněním předokenními žaluziemi. Osvětlení v objektu je zajištěno pomocí svítidel s úspornými zářivkovými a LED svítidly. Budova bude připojena na fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 971 kWp, jejíž výstavba právě probíhá. Z této FVE budou napájena i dvě nabíjecí místa pro elektromobily. Budova je certifikována jako mimořádně úsporná v kategorii A.

Použité technologie sníží energetické nároky společnosti, ušetří náklady a sníží emise uhlíku zatěžující životní prostředí.

Pokud uvažujete o výstavbě nízkoenergetické budovy a hledáte zdivo, se kterým dosáhnete nejlepších tepelněizolačních hodnot, může být systém Maxplus to pravé řešení. Můžete také přímo navštívit novostavbu administrativní budovy společnosti IZOPOL v Podbořanech.

Mohlo by vás zajímat:

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl