Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Nájemné u nově pronajatých magistrátních bytů se zvýší

Nájemné u nově pronajatých magistrátních bytů se zvýší

Nájemné u nově pronajatých magistrátních bytů se zvýší
30. 6. 2020 / Autor: Romana Landová, ČTK. Bude možné požádat o slevu. Foto: Pixabay.com

Praha upravila výši nájmů u nově pronajatých magistrátních bytů. Základní nájemné bude odpovídat polovině aktuálních tržních cen, což je podle magistrátu 164 korun za metr čtvereční za měsíc pro širší centrum a 132 korun pro zbytek metropole. Nízkopříjmové domácnosti, nájemníci bezbariérových bytů a senioři budou moci požádat o slevu.

Podle radního Adama Zábranského (Piráti) magistrát za posledních 15 let nájmy nezvyšoval i přes strmý růst cen bydlení v metropoli a nová úroveň víc odpovídá nájmům u bytů ve správě městských částí. „Díky nově stanovené výši nájemného v městských bytech bude bydlení pro nájemníky pořád velmi dostupné, ale zároveň se zvýší příjmy města na údržbu a rozšiřování bytového fondu," uvedl radní. Magistrát bude ze zvýšeného nájemného schopen financovat nutné rekonstrukce. K letošnímu lednu dosahovaly požadavky na opravy bytů částky 650 milionů korun.

Zvýšení má do rozpočtu přinést až nižší desítky milionů korun. Vyššího výnosu by bylo dosaženo v případě, že by se nájemné zvýšilo i u stávajících nájemníků, což ale magistrát s ohledem na koronavirou krizi nyní dělat nechce. Má to však v plánu později.

Nárok na slevu

Nízkopříjmové domácnosti budou moci žádat o asi desetiprocentní slevu na nájemném, na kterou bude mít nárok nájemce s příjmy nižšími než čtyřnásobek životního minima pro danou domácnost. Senioři a nájemníci bezbariérových bytů budou mít na slevu nárok automaticky. Kromě toho nová pravidla obsahují i dvě další slevy.

Podle dřívějších informací magistrát asi 1400 bytů pronajímá zástupcům potřebných profesí, jako jsou zdravotníci, policisté, hasiči nebo učitelé. Přes 600 bytů je určeno seniorům a 400 lidem se zdravotním postižením. Dále město 370 bytů poskytuje sociálně slabým nájemníkům a 200 pronajalo na základě výběrového řízení. Ve zbytku ze 7700 bytů bydlí nájemníci s historickými nájemními smlouvami, případně jsou prázdné a město je postupně rekonstruuje a pronajímá.

Psali jsme také:

Budoucnost Pražského okruhu? Radní chtějí tunely nebo zahloubené silnice

Praha představila vzhled dalších tří stanic metra D

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl